Искусен билкар открива како да се подобри расположението или да се зајакне имунитетот на природен начин! – Makedonija News

Искусен билкар открива како да се подобри расположението или да се зајакне имунитетот на природен начин!

Познатиот билкар Момчило Антонијевиќ зборуваше за ТВ Прва за растенијата што го подобруваат расположението, го зајакнуваат имунитетот, но и за најголемите грешки што ги прават луѓето. „Го има тој пролетен и есенски замор, и тој всушност е феномен што се случува во овие преодни месеци. Можеби има научно објаснување за ова – ние сме многу помалку изложени на сончевите зраци, помалку сме на отворено, помалку, тоа може да влијае на нашето расположение. Недостаток на витамин Д има многу врска со нашето расположение. Кантарионот е идеален за такви случаи бидејќи ја зголемува чувствителноста на кожата на сончева светлина и затоа, на пример, не е препорачливо да се користи кантарион во летните месеци. Кога кантарион се користи орално, кога се пие чај од кантарион, тогаш ефектот од зголемување на чувствителноста на кожата на сончева светлина е многу поголем. Ги има оние инхибитори кои се антидепресиви и затоа кантарион не е добро да се меша со класични антидепресиви. Обично комуницира со други лекови, па затоа треба да се придржувате до дозата пропишана од специјалист “.

Нашите баби честопати користеа масло од кантарион за изгореници, и беа апсолутно во право. „Маслото од кантарион се користи за надворешна и внатрешна употреба. Ние го користиме надворешно против рани, расекотини, изгореници… Ништо нема да се случи ако го нанесете лето, па затоа се сончате, но едноставно не е добро. Обично се прави од маслиново масло кое има мал, дури и заштитен фактор, но кантарион не е добра работа кога се сончате. Можете да го примените ако се изгорите, навечер, кога ќе се вратите дома. За внатрешна употреба, тој е одличен лек за стомакот, им помага на сите луѓе кои страдаат од хеликобактер пилори, па затоа е многу корисно растение со различни ефекти “. Кога станува збор за зајакнување на имунитетот, Антонијевиќ има и други совети. „Растението што го подобрува имунитетот и делува на расположението е мелем од лимон. Има многу убав и пријатен мирис и вкус, децата сакаат да го пијат многу радо, а докажано има и благотворни ефекти врз одбраната на нашето тело, има антивирусно дејство и докажано е неговото антивирусно дејство кај херпесот, делува против грип, затоа особено во комбинација со некои други растенија со сличен ефект, како што се мајчина душица, тревна трева позната како див оригано, како што се нарекува, има многу корисен ефект врз имунитетот.

Познатиот билкар откри и каква грешка најчесто правиме при подготовка на чаеви, со што се намалува дејството на лековитите растенија. „Луѓето често прават грешки и готват растенија, што многу често е погрешно. Сите оние растенија кои имаат пријатен мирис, односно повеќето од нив – камилица, мелиса, мајчина душица, нане – не се готват, туку се преливаат со врела вода. Тие ги имаат оние есенцијални масла кои веќе се ветровити на 75-76 степени, а кога ќе ја зготвите оваа растителна суровина, сè всушност оди во воздухот и се губи ефектот на тие есенцијални масла, кои многу често имаат исклучително антисептичко дејство “. Тоа не е единствената грешка што ја правиме. „Следното нешто што луѓето го прават е да не го оставаат тој чај да стои доволно долго. Значи, кога земате доволна количина, за возрасни обично е една лажица сушени билки, истурете ја со чаша врела вода, промешајте, покријте, треба да ја оставите најмалку 15-20 минути. Ако се работи за растенија со танини, потребни се половина час, како што е кората од даб. Постојат исклучоци од тоа правило, некои растенија, како што е кратенка, треба да стојат само пет минути, не подолго “. Антонијевиќ, исто така, посочи дека е штета што не користиме доволно лековити растенија, а спомена и неколку од нив, кои сега имаат време да ги берат. „Глуварчето е едно од нив, лисјата што се берат сега, во рана пролет, се движат и зелените и сремовите. Сремуш се нарекува и мечка кромид затоа што постои легенда дека кога мечката ќе се разбуди по хибернација, прво бара сремуш, со цел да го разбуди својот организам и да го исчисти од токсините што се насобрале во зимските месеци. Глуварчето има сличен ефект, има многу манитол во својот лист, се препорачува на луѓе кои преживеале срцев удар, мозочен удар, тоа е многу корисно за нив, но и за сите нас “. Тешко е за одличен билкар да издвои една од најздравите растенија, но „Постојат многу лековити растенија, но ако треба да се вратите само со едно – нека бидат коприви. Целото растение се користи за третман, а листот и коренот делуваат нешто поинаку. Листот првенствено се препорачува за луѓе кои имаат проблем со анемија или анемија, а коренот се препорачува за луѓе кои имаат воспаление на простатата, мочниот меур и охрабрува исфрлање на вишокот течност од телото.

Social profiles