Нутриционистот објасни кој пијалок е за што?! Млеко е добро за мускули, пиво за циркулација, лимонада за енергетика! – Makedonija News

Нутриционистот објасни кој пијалок е за што?! Млеко е добро за мускули, пиво за циркулација, лимонада за енергетика!

Секој пијалок има различен ефект врз организмот – едниот хидрира, другиот крева енергија, третиот ублажува гадење… Што и кога треба да пиете, открива нутриционистката Никол МекДермот. Млеко за градење мускули Млекото, на пример, е идеално да се пие после тренинг, бидејќи протеините што ги содржи го стимулираат растот и ги зајакнуваат мускулите. Најдобар избор е свежо и полномасно млеко. Какао за закрепнување После напорен тренинг, но и по секој поголем физички напор или поради чувство на исцрпеност, ќе се чувствувате подобро ако испиете шолја какао. Овој топол пијалок е идеален поради добриот однос на јаглехидрати и протеини, кои го снабдуваат организмот со енергија. Зелен чај и сок од грејпфрут за слабеење Овие два пијалаци го забрзуваат метаболизмот и го стимулираат исфрлањето на токсините од организмот, кои сите имаат корисен ефект врз слабеењето. Најдобро е да ги консумирате наутро, пред појадок, но сигурно нема да погрешите доколку ги пиете во кое било време од денот.

Пиво за подобра циркулација Ако имате проблем со циркулацијата, рацете и нозете често се ладни, тоа ќе ви помогне да пиете чаша пиво на ден. Секако, не треба да претерувате со количината затоа што сепак е алкохолен пијалок, но една чаша на ден нема да ви наштети – на крајот на краиштата, вака ќе добиете витамини од групата Б од пиво. Сок од цреша пред трчање Ако трчањето трае долго време, се јавува замор на мускулите и се намалуваат нивоата на електролити. Затоа е добра опција да се испие чаша сок од цреша после тренинг, што ќе го забрза закрепнувањето на мускулите и ќе делува како енергетски пијалок – освен што е поздрав. Чај од ѓумбир за стомак Познато е дека ѓумбирот помага при ублажување на гадењето, но она што е можеби малку помалку познато – тој исто така има добар ефект врз мукозната мембрана на желудникот и цревата, така што може да помогне во обновување на желудникот по разни проблеми. Кокосово млеко за рани во устата Изгорениците во устата, раните, раните од рак може да се олеснат со кокосово млеко. Може да се пие или да се исплакне устата, а помага при дејство на аналгетик. Пијте со алое подобро варење Ако имате проблеми со запек, алое вера ќе ви помогне. Можете да додадете прав направен од ова растение во кој било пијалок, дури и обична вода, единствената важна работа е пијалокот да биде на собна температура. Јогурт за имунитет Овој здрав пијалок има пробиотик, односно е важен за добрите бактерии во нашите црева – и сите знаеме дека здравјето на цревата е многу, многу важно со имунолошкиот систем. Лимонада за повеќе енергија Витаминот Ц, кој природно се наоѓа во лимоните, ќе го зголеми нивото на енергија во организмот, а најдобро е да пиете свежо исцедена лимонада. Вода со сода бикарбона за надуеност Подуеноста може да се реши на едноставен начин – во два децилитри вода, промешајте околу една четвртина лажичка сода бикарбона и пијте.

Social profiles