Со само една состојка што ја имате во куќата: решете го проблемот со затнат нос! – Makedonija News

Со само една состојка што ја имате во куќата: решете го проблемот со затнат нос!

Познато е дека нашите баби се однесуваа на сите со природата и состојките што ги имаат во куќата, па затоа ви го донесуваме овој чудесен рецепт за проблемот со затнат нос. Рецептите на баба се медицински зимзелени дрвја, нешто што никогаш не излегува од мода и нешто што секој секогаш го посетува за првпат кога има медицински проблем. Луѓето кои страдаат од алергии, затнат нос, често кивање, треба да го прочитаат овој текст. Ако барем еднаш сте почувствувале како изгледа кога сте алергични на нешто и како изгледа кога ви затнува носот, па дишете преку уста (што не се препорачува), тогаш веројатно сте пробале многу билки или природни рецепти за ублажување на симптомите на отежнато дишење. Сè што ви треба за да се ослободите од затнат нос засекогаш е сода бикарбона. Познато е дека сода бикарбоната е храна со повеќекратна употреба, која се користи во домашните работи, при подготовка на храна, но и во одржување на здравјето.

РЕЦЕПТ:

Потребно ви е пошироко тенџере во кое ќе истурете вода и оставете го да зоврие. Кога ќе ја извадите шерпата од плочата за готвење, истурете вреќа со сода бикарбона, наведнете ја над шерпата и вдишете ги испарувањата. Ова се нарекува испарување. Направете го ова три пати на ден во текот на цели пет дена. СОВЕТ:

За време на парењето, ставете крпа над главата, така што топлината и испарувањата на сода бикарбоната циркулираат помеѓу површината на водата и лицето. По третманот, ставете капаче, внимавајќи особено предниот дел на капакот да ги покрие синусите. Обидете се да не излегувате надвор за да не се оладат синусите.

Social profiles