Бугарија: ГЕРБ го зголеми водството пред изборите, ВМРО на Каракачанов ќе се бори за влез во Собранието – Makedonija News

Бугарија: ГЕРБ го зголеми водството пред изборите, ВМРО на Каракачанов ќе се бори за влез во Собранието

Бугарската централно-десничарска владејачка партија ГЕРБ го зголеми водството пред опозициските социјалисти пред парламентарните избори во недела, покажаа две анкети објавени во четвртокот.

Бугарија ќе одржи парламентарни избори на 4 април на кои според анкетата на „Тренд Рисрч“, владејачката партија на десниот центар ГЕРБ се чини дека има голема предност, иако според анкетите, коалициите во распарчениот парламент нема да бидат јасни по изборите.

Бидејќи бројот на заболени од коронавирус се зголемува во Бугарија, тешко е да се предвиди колку луѓе ќе одговорат на изборите, па резултатот би можел да биде различен од анкетите за истражување на трендовите и истражувањето на „Алфа рисрч“.

Анкетите покажуваат дека помеѓу 28,1 и 28,6 проценти од Бугарите кои планираат да гласаат во недела ќе ја поддржат партијата ГЕРБ, предводена од премиерот Бојко Борисов, додека 19,8% до 21,8% би го поддржале неговиот клучен ривал, Бугарската социјалистичка партија.

Седум партии се очекува да освојат места во парламентот со 240 члена, покажаа две анкети спроведени помеѓу 26 и 30 март, што значи дека ниту една од најголемите партии не очекува јасна мнозинска коалиција.

Партијата ГЕРБ, која вети дека ќе ја зголеми просечната месечна плата за 36 проценти на 1.000 евра, ќе гради повеќе автопати и ќе ја внесе земјата во еврозоната во 2024 година, полека ја врати поддршката по антикорупциските протести минатото лето.

На социјалистите, кои сакаат поголема улога за државата во економијата и повисоки даноци за оние кои заработуваат повеќе, им е намалена поддршката за 1,8 на 3,7 проценти, бидејќи нивните гласачи се претежно постаро население, кое има страв од пандемијата.

Анкетите покажуваат дека новоформираната антиелитна партија „Има такви луѓе“, предводена од популарниот ТВ-водител Слави Трифонов, има поддршка од околу 12,7 проценти. Етничката турска партија МРФ е на околу 12,5 проценти.

Антикорупциската коалиција Демократска Бугарија има поддршка од 5,9 до 6,3 проценти од гласачите, а коалицијата на левиот центар е формирана по протестот, „Стани! Мафија надвор!“ е на 4,8 до 6 проценти од гласовите.

Националистичката партија ВМРО, помлад коалициски партнер во владата, на чие чело е Красимир Каракачанов, е со околу 4,3 проценти, близу до прагот за влез во парламентот, покажуваат анкетите.

Social profiles