СВР Охрид поднесе кривична пријава кон битолскиот јутјубер Ритко. – Makedonija News

СВР Охрид поднесе кривична пријава кон битолскиот јутјубер Ритко.

Поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „ширење на расистички и ксенофобичен материјал по пат на компјутерски ситем“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Р.М.(22) од Битола. Тој, на 21.02.2021 година, по објавен текст на охридски електронски весник, од својот фејсбук профил, напишал коментар со кој поттикнувал омраза и етничка нетрпеливост, расна дискриминација,омаловажување.

Во продолжение погледнете за што станува збор и за какво дело се работи…

Social profiles