Трамп доживотно исфрлен од Твитер – Makedonija News

Трамп доживотно исфрлен од Твитер

Твитер затвори неколку профили оваа недела со намера да пренесува пораки од поранешниот претседател Доналд Трамп, кој засекогаш беше исфрлен од омилената платформа во јануари. Социјалната мрежа потврди дека интервенирала против профилите по написите во американските медиуми за оние профили што ги преземале објавите од блогот на републиканскиот милијардер наречен „Од бирото на Доналд Трамп“.

Поранешниот претседател беше протеран од Твитер на почетокот на оваа година за да ги охрабри приврзаниците да го нападнат Капитол, додека на 6 јануари се одржа седница за да се потврди изборната победа на Џо Бајден.

„Како што налага нашата политика за обиди да се заобиколи забраната, донесовме мерки против профили чија очигледна намера беше да ја заменат и промовираат содржината поврзана со забранетиот профил“, објасни портпаролот на компанијата од Калифорнија. Платформата прво привремено го затвори профилот на поранешниот претседател, а потоа трајно ја продолжи санкцијата.

Џек Дорси, основач и сопственик на Твитер, се бранеше на својот профил. Според него, ова е „добра“ одлука, што сепак значи „пораз во промовирање на здрава комуникација“. Повеќето големи социјални мрежи донесоа слични мерки, но сè уште не донеле одлука дали се привремени или конечни. Јутјуб (Гугл) соопшти дека очекува да се намали ризикот од насилство. Одлуката Фејсбук ја остави на својот надзорен одбор, но новоформираното тело им ја врати топката на компаниите повикувајќи го да одлучи за шест месеци дали Доналд Трамп може да се врати во мрежата и кога.

Меѓународните членки на тој вид Врховен суд, сепак, признаа дека е најдобро да се забрани засега. Доналд Трамп пред забраната имаше скоро 89 милиони следбеници на Твитер, 35 милиони на Фејсбук и 24 милиони на Инстаграм. На својата веб-страница тој продолжува да тврди, без никакви докази, дека неговиот избор за втор мандат бил „украден“.

Social profiles