СВР Охрид поднесе кривична пријава против Охриѓанец за измама со брзи кредити – Makedonija News

СВР Охрид поднесе кривична пријава против Охриѓанец за измама со брзи кредити

СВР Охрид поднесе кривична пријава против 52 годишен Охриѓанец, поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела ,,измама“ и ,,злоупотреба на лични податоци“. Тој, во периодот февруари-април оваа година, кога издржувал казна затвор во Казнено поправната установа „Затвор“-Штип, со намера да стекне со противправна имотна корист, преку лажен фејсбук профил, остварил контакт со жител од Охрид и доведувајќи го во заблуда, го убедил да обезбеди валидни лични податоци и документи од трето лице, кои подоцна ги злоупотребил за подигнување кредит од финансиско друштво кое се занимава со издавање брзи кредити.

Social profiles