Најмалку 80 политичари се убиени за време на изборната кампања во Мексико – Makedonija News

Најмалку 80 политичари се убиени за време на изборната кампања во Мексико

Најмалку 80 политичари се убиени за време на изборната кампања во Мексико, од кои 32 беа кандидати за некоја функција, а притоа биле регистрирани вкупно 476 напади врз политичари. Само еден ден откако нарко картелот на затворениот Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, го уби началникот на државната полиција во Синалоа, група вооружени напаѓачи го киднапираа и кандидатот на Зелената партија, Омар Планкарте Хернандез.

На Хернандез, кандидатот за градоначалник на Урупан, членовите на нарко картелот пред девет години му киднапираа две деца.

Пред изборите закажани за 6 јуни, политичката сцена во Мексико едноставно се распаѓа под притисок на нарко картелот Синалоа, чии членови се одговорни за 476 напади врз политичари, од кои 79 беа фатални.

Мексиканските медиуми наведуваат и дека во последно време во земјата се забележани по речиси 100 убиства дневно, а лани биле убиени вкупно 34.600 лица.

Social profiles