ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО ВАШЕТО ТЕЛО АКО ЈАДЕТЕ 4 БАДЕМИ НА ДЕН – Makedonija News

ШТО ЌЕ СЕ СЛУЧИ СО ВАШЕТО ТЕЛО АКО ЈАДЕТЕ 4 БАДЕМИ НА ДЕН

Вкусната храна обично не е здрава, но бадемите се еден од ретките исклучоци. Тие содржат многу витамини и други елементи за кои треба да бидеме здрави и убави. Еве 7 позитивни промени што ќе ви се случат доколку јадете 4 бадеми секој ден:

  1. Понизок холестерол

Бадемите се меѓу петте најефикасни намирници за намалување на „лошиот“ холестерол. Ако вашиот холестерол е сè уште висок, зголемете го бројот на бадеми на 20-30 на ден. Некои од симптомите на висок холестерол се: поспаност и замор, сува уста, дигестивни проблеми, тежина во стомакот, проблеми со кожата, отекување на екстремитетите.

  1. Здрава коса

Бадемите ги содржат скоро сите витамини и минерали потребни за подобрување на растот и силата на косата. Магнезиумот и цинкот го стимулираат растот, витаминот Е го зајакнува, а витамините Б даваат сјај и густина.

  1. Спречување на срцеви заболувања

Бадемите содржат антиоксиданти, мононезаситени масти, магнезиум и бакар, кои ги поддржуваат срцето и крвните садови. Ако сакате да избегнете коронарна срцева болест и други проблеми со срцето, јадете бадеми со лушпи.

  1. Отстранете ги брчките

Овие јаткасти плодови се богати со манган, што помага при производство на колаген. Колагенот е еден од најчестите протеини во човечкото тело, кој влијае и на убавината преку еластична сјајна кожа и на здравјето, бидејќи е вклучен во изградбата на многу различни ткива. Витаминот Е е антиоксиданс кој помага во борбата против знаците на стареење.

  1. Здрава бактериска флора

Бадемите содржат пребиотици, неопходни за раст и размножување на бактериите во цревата. Ако страдате од нерамнотежа (болка во стомакот, варење, лош здив) се препорачува да земате 30-35 бадеми на ден.

  1. Слабеење

Според експертите, ако редовно јадете бадеми ќе консумирате помалку јаглехидрати (слатки, бонбони, тестенини). Со бадеми ќе го нормализирате метаболизмот, што придонесува за слабеење, а во исто време ќе внесувате доволно витамини и растителни влакна.

  1. Подобрување на активноста на мозокот

Редовната консумација на бадеми ја подобрува меморијата благодарение на витамин Е и масните киселини. Покрај тоа, овие ореви помагаат против предвремено стареење на мозокот.

Social profiles