Ериксен ги поздрави соиграчите: Данците официјално ја објавија неговата состојба – Makedonija News

Ериксен ги поздрави соиграчите: Данците официјално ја објавија неговата состојба

Кристијан Ериксен е во болница, но неговата состојба е стабилна, објави Данскиот фудбалски сојуз.

Фудбалот беше во втор план на вториот ден од Европското првенство, бидејќи морничавата сцена во која се сруши Кристијан Ериксен на теренот ги загрижи сите љубители на фудбалот.

Сега Данскиот фудбалски сојуз излезе со најновите вести поврзани со состојбата на најдобриот дански играч. Веста е одлична бидејќи Кристијан Ериксен е стабилен и е во болница.

Тој ги поздрави своите соиграчи во разговор со челниците на алијансата, а Данците им се заблагодарија на сите за поддршката што ја добиваат деновиве.

Ова утро разговаравме со Кристијан Ериксен, кој ги испрати своите поздрави до неговите соиграчи. Неговата состојба е стабилна и останува во болница за понатамошни испитувања. Тимот и стручниот штаб на националниот тим добија помош во криза и ќе продолжат да бидат едни покрај други по вчерашниот инцидент.

Би сакале да им се заблагодариме на сите за срдечните поздрави до Кристијан Ериксен од навивачите, играчите, кралското семејство, Данска, Англија …“, се наведува во соопштението на Фудбалскиот сојуз на Данска.

Ериксен колабираше на теренот во првото полувреме од натпреварот помеѓу Данска и Финска, а по долга пауза, натпреварот продолжи и се играше.

Одличниот фудбалер беше спасен само од брзата акција на неговите соиграчи, судијата и секако медицинскиот тим и беше откриено дека дури во еден момент неговото срце престанало да чука.

За среќа, на крајот, фудбалерот се опорави од она што се случи.

Social profiles