Верстапен победи на трката во Франција, Хамилтон втор! – Makedonija News

Верстапен победи на трката во Франција, Хамилтон втор!

Верстапен од Редбул победи на денешната трка во Франција. Пристигнувајки го Хамилтон во предпоследниот круг кој што имаше оштетени гуми.

Верстапен предноста ја добиваше одкако влезе во бокс а Хамилтон остана на патеката, при што Верстапен ја надокнади разликата од 25 секунди и го пристигна на Хамилтон во предпоследниот круг и ја грабна победата во Франција.

Третото место го осигура Сергио Перез од Редбул кој што го пристигна на Валтери Ботас кој што скоро цела трка беше на третото место но редбул диминираше на патеката на Франција.

Верстапен останува прв на табелата со 131 поени пред Хамилтон кој што има 119 со разлика од 12 поени предност.

Social profiles