ШТО ДА ЈАДЕТЕ ЗА ДА СПИЕТЕ УБАВО? – Makedonija News

ШТО ДА ЈАДЕТЕ ЗА ДА СПИЕТЕ УБАВО?

Бананата е прво овошје кое е идеален избор за јадење пред спиење. Бананата содржи триптофан и калиум кои се одлични за добар сон. Од друга страна, оваа овошка е слатка, па во секој случај е подобар избор од чоколадо.

Друго овошје кое ќе ви помогне да се наспиете е киви чие влијание врз сонот лежи во високото ниво на антиоксидански и серотонин во неговиот состав.

Меѓу производите кои можат да поттикнат подобар сон е сок од вишни кој помага во зголемувањето на нивото на хормонот мелатонин од кој се чувствуваме поспано. Здравите риби како лосос или туна исто така произведуваат мелатонин зошто се богати со витаминот Б6. Така, конзервираните туни може да доведат до подобар сон.

Social profiles