Разурнувачки земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтеровата скала ја потресе Алјаска, издадено е предупредување за цунами – Makedonija News

Разурнувачки земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтеровата скала ја потресе Алјаска, издадено е предупредување за цунами

Разурнувачки земјотрес со јачина од 8,2 степени според Рихтеровата скала ја погоди Алјаска во 8:15 часот наутро (22:15 часот по локално време), објави американскиот геолошки институт.

Епицентарот бил на длабочина од 35 километри, 165 километри северо-источно од Санд Поинт, каде живеат 1000 луѓе.

Центар за предупредување за цунами во Пацифик Центарот за предупредување за цунами издаде предупредување за пацифичките територии Гуам и Северните острови Маријана.

ЕМСЦ објави јачина од 8,2 степени со епицентар на длабочина од 10 километри, а по нивна примена, жителите на островот Кодијак, 400 километри од епицентарот, објавија дека работите се лулаат во нивните домови и советуваа да се евакуираат во внатрешноста.

Главниот земјотрес беше проследен со четири малку послаби, со јачина од 6,2, потоа 5,6, и 4,7 и 4,6.

Social profiles