Во последните 24 часа се направени 5.809 тестирање, а регистрирани се 518 нови случаи на КОВИД-19: – Makedonija News

Во последните 24 часа се направени 5.809 тестирање, а регистрирани се 518 нови случаи на КОВИД-19:

• Скопје – 179

• Тетово – 96

• Гостивар – 65

• Куманово – 35

• Кичево – 29

• Струга – 20

• Битола – 14

• Охрид и Струмица – по 11

• Дебар – 10

• Кавадарци – 7

• Велес – 6

• Кочани – 5

• Прилеп и Берово – по 4

• Штип, Виница и Македонски Брод – по 3

• Гевгелија, Ресен, Радовиш, Делчево и Пехчево – по 2

• Крива Паланка, Пробиштип и Демир Капија – по 1.

Пријавени се 4 починати лица: 2 од Скопје (71г и 88г), по еден од Тетово (75г) и Дебар (67г). Регистрирани сe 31 оздравени пациенти од: • Скопје – 13• Куманово – 6• Гостивар – 5• Тетово – 4• Струмица – 2• Битола – 1.Досега во земјата се направени вкупно 1.028.102 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 158.681 бројката на оздравени пациенти е 150.587, на починати е 5.513, а бројот на активни случаи изнесува 2.581.

Social profiles