Најдобар мотор на годината: Audi 2.5 TFSI е уште еднаш најдобар во класата – Makedonija News

Најдобар мотор на годината: Audi 2.5 TFSI е уште еднаш најдобар во класата

Автомобилската компанија Audi постигна уште еден успех, овој пат од страна на “Меѓународен мотор на годината”: брендот со четирите прстени ја доби престижната награда во категоријата од 2 до 2,5 литри за својот 2.5 TFSI мотор.

– Петцилиндарскиот модел е неизбришливо поврзан со брендот Audi повеќе од 40 години, а ние продолжуваме да го усовршуваме и развиваме – рече Питер Мертенс, член на управниот одбор за технички развој на AUDI AG.

– Минатата година го претставивме Audi TT RS (комбинирана потрошувачка на гориво во l/100 km: 8,5 – 8,2 *, комбинирани емисии на CO2 во g/km: 194 – 187 *), модел во кој ново развиениот, алуминиумски пет цилиндричен мотор го направи своето деби.

Судиите ги пофалија не само врвните перформанси на пет цилиндричниот мотор, туку и неговиот уникатен звук.

2.5 TFSI е достапен во TT RS Coupé RS (комбинирана потрошувачка на гориво во l/100 km: 8.4 – 8.2 *, комбинирани емисии на CO2 во g/km: 192 – 187*) и TT RS Roadster RS (комбинирана потрошувачка на гориво во L/100 km: 8,5 – 8,3 *, комбинирани емисии на CO2 во g/km: 194 – 189 *), исто така му ја дава моќта на RS 3 Седан (комбинирана потрошувачка на гориво во l/100 km: 8,4 – 8,3*; g/km: 191 – 188 *) и RS 3 Sportback (комбинирана потрошувачка на гориво во l/100 km: 8,4 – 8,3 *, комбинирани емисии на CO2 во g/km: 192-189 *).

Со 400 КС и вртежен момент од 400 Nm, моторот е најмоќниот петцилиндер на светскиот пазар. Моторот го забрзува RS 3 Sportback од 0 до 100 км / ч за 4,1 секунда. Стандардната максимална брзина на двата модели е регулирана од 250 km/h, што може дополнително да се зголеми до 280 km/h.

Наградата за “Меѓународен мотор на годината” се случува еднаш годишно уште од 1999 година. Меѓународен панел од 65 мотоспорт новинари ги одбраа најдобрите мотори на годината во повеќе различни категории. Ова е тринаесеттиот пат кога Audi ја освои наградата на глобално ниво.

Social profiles