Xiaomi го претстави смартфонот Civi со 6,55-инчен екран – Makedonija News

Xiaomi го претстави смартфонот Civi со 6,55-инчен екран

Компанијата Xiaomi годинава ја менува номенклатурата на своите уреди, прво го отфрли името „Mi“, а сега ја преименува и својата CC линија.

Xiaomi го претстави својот најнов паметен телефон од средна класа наречен Civi. Досега има само еден модел, но можно е да се појават верзиите „Pro“ и „e“.

Civi е прилично фокусиран на дизајнот, придвижуван од 778G процесор на Qualcomm, а се одликува со графички процесор Adreno 642L и модем X53 5G. Девет слоеви графен го одржуваат процесорот ладен.

На уредот може да функционираат игри со брзина од 90 fps, а стапката на освежување на неговиот 6,55-инчен 1,080p заоблен OLED екран е 120Hz. Овој екран поддржува HDR10 + и Dolby Vision, додека неговата максимална осветленост е 950 нити.

Главната камера се состои од сензор од 64 MP, а веднаш до неа е макро камера од 2 MP. Камерата од 32 MP со автофокус се грижи за селфи фотографии.

Уредот се напојува со батерија од 4.500 mAh, што според Xiaomi е доволно за нешто повеќе од 24 часа употреба. По празнењето, може целосно да се наполни за 45 минути бидејќи поддржува полнење од 55 жици.

Смартфонот има и стерео звучници со поддршка на Dolby Atmos технологија и е сертифициран за звук со висока резолуција. Жичените слушалки се поврзуваат преку USB-C порта.

Xiaomi е горд на лесниот дизајн на Civi, додека неговата дебелина е нешто под 7 mm. Уредот тежи 166 gr и е широк 71,5 mm, а удобен е за држење и употреба благодарение на мат финишот на задното стакло, што го прави „мек“ на допир.

Претпродажбата веќе започна во Кина, а од 30 септември ќе може да се купи и преку разни онлајн и офлајн канали по цена од 345 евра за основна конфигурација од 8 GB RAM и 128 GB внатрешна меморија. Моделот со 256 GB внатрешна меморија и моделот со 12 GB RAM и 256 GB внатрешна меморија се поскапи.

Social profiles