ОВА Е ГЛАВЕН СОЈУЗНИК, КОГА ДОАЃААТ СТУДЕНИТЕ ДЕНОВИ: ЌЕ ЈА ЗАШТИТИ И НЕГУВА ВАШАТА КОЖА – Makedonija News

ОВА Е ГЛАВЕН СОЈУЗНИК, КОГА ДОАЃААТ СТУДЕНИТЕ ДЕНОВИ: ЌЕ ЈА ЗАШТИТИ И НЕГУВА ВАШАТА КОЖА

Еден од најголемите пријатели на третманите за убавина во студените месеци од годината е секако витаминот Ц, кој со своите својства обезбедува многу придобивки за кожата.

Витаминот Ц е состојка која доминираше за нега на кожата и освежувачки производи, и со тоа стана незаменлив дел од козметичката рутина на жените ширум светот. Повеќето од врвните козметички брендови дизајнираа препарати, серуми, креми и течности кои се потпираат на оваа моќна состојка, а кога се нанесуваат локално, помагаат во зајакнување и зачувување на младешката и сјајна кожа.

Се покажа дека витаминот Ц помага да се неутрализираат слободните радикали во телото што доведуваат до оксидативен стрес, го спречува предвременото стареење на кожата и ги одложува видливите знаци на биолошко стареење. Поради оксидативниот стрес, кожата изгледа сива и уморна, а витаминот Ц и помага да го одржи младешкиот и свеж изглед.

Витамин Ц и студени месеци

Овој моќен антиоксиданс и состојка која е од витално значење за создавање колаген ги обновува клетките на кожата. Покрај тоа, го стимулира создавањето на имунитет, бидејќи помага да се стимулира формирањето на бели крвни клетки, кои се одговорни за борба против инфекции.

За време на постудените месеци, нашата кожа станува сува и помалку отпорна на надворешни услови, а покрај тоа, на нашето тело му недостасуваат бројни минерали и витамини кои треба да ги надоместиме на различни начини. Затоа витаминот Ц е многу важен дел од рутината за убавина, но и од исхраната, поради што станува неопходен за борба против есенските и зимските услови.

Како да додадете витамин Ц во редовните третмани на кожата?

Витаминот Ц е состојка во многу намирници што можете да ги додадете во вашата исхрана. Некои од овие намирници се агруми, пиперки, киви, црни рибизли …

Пониските температури, дождот и ветерот се нормални во текот на есента и зимата, но тие имаат негативно влијание врз нашата кожа. Затоа, заштитете ја кожата со додавање на производ или серум со витамин Ц во вашата рутина за убавина, бидејќи на тој начин можете да ги вратите оштетените клетки на кожата. Запомнете, витаминот Ц, исто така, може да и обезбеди на вашата кожа здрава регенерација.

Social profiles