Вучиќ: Не сме идиоти, знам дека Велика Британија стои зад нaпaдот на РОСУ врз Србите – Makedonija News

Вучиќ: Не сме идиоти, знам дека Велика Британија стои зад нaпaдот на РОСУ врз Србите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, рече дека Велика Британија стои зад нападот на РОСУ врз Србите во Косово и Метохија и дека Приштина тоа секогаш го прави со поддршка на Квинто во интервју за Прва телевизија.

„Имам одлични односи со Велика Британија и секогаш ќе сакам такви односи, но нема да дозволам да ме измамат. Најдовме 58 чаури, калибар на НАТО 5,56. Оливер Ивановиќ беше убиен од истото. Србите од Косово и Метохија го немаат тоа“, рече Вучиќ.

Тој додаде дека Приштина наскоро ќе изведе друга акција слична на онаа на 13 октомври, но дека потоа ќе испрати единици на албанско место за да се оправдаат.

„Ќе испратат единици на албанско место да кажат дека тоа е борба против корупцијата и криминалот“, објави Вучиќ.

„Првиот пат РОСУ дојде на северот на Косово и Метохија поради возот со српски манастири, вториот пат кога Марко Џуриќ беше уапсен и претепан. Тие мислат дека се богови. Го оправдаа тепањето. Во септември 2018 година, тие провалија затоа што Хашим Тачи сакаше да вози во Газивода пред изборите. После тоа, тие провалија, наводно, поради апсењето на убијците на Оливер Ивановиќ. Потоа се упатија кон Зубин Поток со 30 борбени возила. После тоа, тие провалија поради потрагата по други осомничени полицајци“, потсети Вучиќ.

Претседателот потсети дека тие немаат право да имаат војска и да ја газат Резолуцијата 1244.

„Отворено ме лажат. Сите не лажат. Тие мислат дека сме глупави и дека можат да ја продадат таа приказна за борбата против корупцијата и криминалот. Нивната единствена грижа е Србија да нема присуство на Косово и Метохија. Тие мислат дека ние сме идиоти“, рече Вучиќ.

По насилствата во Косово и Метохија, постои дилема кај Србите дали да се оди на избори во недела, изјави претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

„Мислам дека треба да излезат, а нивните срца велат не. Тие ќе донесат одлука утре“, рече тој.
Вучиќ рече дека ЗСК мора да се создаде затоа што е договорено со Бриселскиот договор.

„Обвинет сум дека сум виновен затоа што сакам да се спроведе актот потпишан од ЕУ“, рече Вучиќ за Прва телевизија.

Social profiles