ЗАТОА ТРЕБА ПОЧЕСТО ДА ЈАДЕТЕ ДОМАТИ – Makedonija News

ЗАТОА ТРЕБА ПОЧЕСТО ДА ЈАДЕТЕ ДОМАТИ

Доматите се омилени кај младите и старите, особено кога се берат од градината на бабите и дедовците. Вкусот на вистинските домати е уникатен.

Тие се користат сурови, маринирани, дури и предмет на какви било кулинарски третмани.

Зрелите домати се користат за многу работи. Од нив се прават сокови, сосови, маринади, се додаваат во супи, салати, чорби, пица. Можете да ја подготвите вкусната шпанска ладна супа Гаспачо.

Калорична и хранлива вредност на доматите:

Содржина на калории во 100 грама домати – 19,9 kcal.

Хранлива вредност на доматите: протеини – 0,6 g, масти – 0,2 g, јаглени хидрати – 4,2 g

Домати – добар извор на неколку витамини и минерали:

Витаминот Ц е важна хранлива материја и антиоксиданс. Еден домат може да обезбеди околу 28% од препорачаната дневна доза на витамин.

Калиумот е корисен за контрола на крвниот притисок и спречување на срцеви заболувања.

Витаминот К1, познат и како филоксинон, е важен за коагулацијата на крвта и здравјето на коските.

Фолната киселина (витамин Б9) е важна за нормален раст на ткивото и функцијата на клетките.

Еве ги придобивките од редовното консумирање домати:

Поради високата содржина на ликопен, доматите заземаат водечка позиција во рангирањето на најкорисните производи. Ликопенот е моќен природен антиоксиданс. Го намалува ризикот од мутации на ДНК, ја спречува поделбата на клетките на ракот и се бори со многу видови на рак.

Доматите исто така содржат многу витални витамини и елементи во трагови. На пример, поради високата содржина на серотонин, доматите го подобруваат расположението, фитонцидите имаат антиинфламаторно и антибактериско дејство, а хромот придонесува за брзо ситост и спречува напади на „брутален апетит“.

Доматите го подобруваат варењето и го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести, корисни се и при атеросклероза. А меѓу другото, доматите се многу нискокалорични, па затоа се препорачуваат во диетите.

Social profiles