(Видео) Во Канада 18.000 луѓе се отсечени од светот – Makedonija News

(Видео) Во Канада 18.000 луѓе се отсечени од светот

Екипите на итната помош се обидуваат да стигнат до 18.000 луѓе во Британска Колумбија кои се отсечени од остатокот од светот поради поплавите и свлечиштата кои ги уништија патиштата, куќите и мостовите.

Според тамошните медиуми, тоа може да биде најскапа природна катастрофа во историјата на Канада.

Премиерот на Британска Колумбија Џон Хорган, прогласи вонредна состојба и рече дека бројот на загинати ќе се зголеми во однос на сегашниот потврден еден смртен слуачј, а полицијата наведува дека уште четири лица се водат како исчезнати.

Повлекувањето на водата помогна во спасувачките напрои, но водата сепак блокира цели градови во ртаа провинција, како и пристап до најголемото пристаниште во земјата Ванкувер, што го наруши глобалното снабдување, пренесе Ројтерс.

Многу од погодените градови се наоѓаат во планинските области источно и североисточно од Ванкувер каде е ограницечн пристапот.

Министерите на покраинската влада вчера соопштија дека некои автопати полека почнуваат повторнод а се отвораар, Но, некои градови пријавија немање гориво, а се размислува за увоз од САД или соседна Алберта.

Во отава речните текови почнаа да го намалуваат нивото на водата, но ситуацијата и понатаму е критична. Официјална Отава вети дека ќе прати стотици припадници на воздухопловните сили во Британска Колумбија, а некои веќе се пристигнати. Илјадници други се во готовност. Купувачите ги испразнија полиците во продавниците, а покраинската министерка за земјоделство Лана Попам порача дека снабдувањето со храна е сигурно и дека нема да останат без храна.

news1.mk

Social profiles