Повторно рекорд за Steam – повеќе од 27 милиони корисници во ист момент – Makedonija News

Повторно рекорд за Steam – повеќе од 27 милиони корисници во ист момент

Steam гејминг платформата Steam постави нов рекорд по бројот на корисници кои во еден момент биле на платформата.

Откако во април имаше рекордни 26 милиони корисници во исто време на својата платформа, Steam сега постави нов рекорд.

Популарната гејминг услуга имаше рекордни 27.384.959 корисници, кои истовремено се најавија во системот на Valve, според статистиката на SteamDB.

Од таа бројка, во игрите во исто време имало 7,8 милиони корисници. Тоа е малку послабо од рекордните 8,1 милиони корисници од март 2020 година.

Рекордерскиот викенд како дел од Денот на благодарноста во Соединетите Држави секако придонесе за поставување на рекордот, а Американците традиционално купуваат сезонски како дел од распродажбата на Црн петок / Сајбер Понеделник.

Најпродаваната глобална игра на Steam и понатаму е Cyberpunk 2077. Што се однесува до игрите со најголем број корисници, CS: GO, Dota 2 и PUBG беа на врвот во текот на викендот.

Social profiles