Невреме во Турција – загинаа четири лица, повредени се 38 – Makedonija News

Невреме во Турција – загинаа четири лица, повредени се 38

Најмалку четири лица загинаа вчера кога турската метропола Истанбул беше погодена од жестоко невреме со силни ветришта, соопшти Управата за управување со катастрофи и вонредни состојби (АФАД).

„Повредени се 38 лица“, се додава во соопштението на АФАД.

Од 20.30 часот (17:30 часот по Гринич) во Итниот центар за повици 112 во Истанбул поради невремето биле остварени 1.517 повици, соопшти АФАД.

Службите за итни случаи работат напорно за да им помогнат на луѓето на кои им е потребна помош, соопшти канцеларијата на гувернерот.

Од понеделник наутро, Истанбул – дом на над 15 милиони луѓе – се соочи со силни ветрови кои корнеа дрвја, откорнаа покриви, а урнаа и саат-кула.

Државните метеоролошки власти соопштија дека ветерот дувал со брзина од 129 километри на час во областа Бејликдузу, која исто така била погодена од краткиот дожд од кал за време на невремето.

Некои бродови закотвени во истанбулските населби Малтепе и Пендик претрпеа сериозни оштетувања, а поради невремето товарен брод удри во пристаништето во Амбарли.

Среде бурата, властите презедоа мерки на претпазливост, откажувајќи го морскиот транспорт и затворајќи го Босфорскиот теснец – кој ги поврзува Мраморното и Црното Море.

Соочувајќи се со неповолни воздушни услови, „Туркиш ерлајнс“ трансферираше најмалку шест авиони кои не можеа да слетаат на аеродромите во подрачјето на Истанбул.

Канцеларијата на гувернерот соопшти дека образованието е суспендирано на еден ден поради континуираното влијание на невремето врз градот.

Силни ветрови и невреме ќе продолжат да го зафаќаат градот вечерва, со брзина на ветрот до 90 километри на час до 18 часот утре, информираа претставници на метеоролошките служби.

Social profiles