3 УРМИ НА ДЕН МОЖЕ ДА ГО РЕГЕНЕРИРААТ ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ! – Makedonija News

3 УРМИ НА ДЕН МОЖЕ ДА ГО РЕГЕНЕРИРААТ ЦЕЛИОТ ОРГАНИЗАМ!

Урмите се толку здрави што се речиси неопходни во нашето мени. Тоа што се многу слатки и вкусни им оди во прилог. Се што ви треба е да земате три урми секој ден во текот на една недела.

Еве што ќе се случи со вашето тело ако го следите ова правило:

  1. Коските ќе ви бидат поздрави

Минералите кои се наоѓаат во сувото овошје како што се фосфор, калиум, калциум и магнезиум, ги зајакнуваат нашите коски и се борат со болести како што е остеопорозата.

  1. Метаболизмот ќе работи како часовник

За метаболизмот се потребни влакна, а урмите содржат многу влакна. Урмите спречуваат запек , надуеност и се што ја попречува нормалната работа на цревата. Научниците докажаа дека оние луѓе кои редовно јадат урми, немаат никакви проблеми со метаболизмот.

  1. Ќе заборавите на стресот и депресијата

Урмите содржат витамин Б6, кој му помага на телото да произведува серотонин , кој го подобрува здравјето на мозокот. Серотонинот го регулира вашето расположение, а норепинефринот се бори против стресот. Науката докажа дека ниското ниво на витамин Б6 е директно поврзано со депресијата. Колку повеќе витамин Б6 внесуваме во телото, толку подобро ќе се чувствуваме и физички и психички.

  1. Ќе имате енергија

Урмите се богати со влакна , калиум , магнезиум , витамини и антиоксиданси што ги прави совршена ужина. Тие обезбедуваат трајна експлозија на енергија благодарение на шеќерите што ги содржат како фруктоза и гликоза.

  1. Вашето срце ќе ви биде благодарно

Истражувањата покажаа дека урмите го намалуваат нивото на триглицериди и го намалуваат оксидативниот стрес , кои се фактори на ризик за срцеви заболувања и атерогенеза. Тие се богат извор на калиум, кој го намалува крвниот притисок и го намалува ризикот од мозочен удар, како и други болести поврзани со срцето.

  1. Ризикот од рак на дебелото црево е помал

Урмите ги штитат нашите црева од штетни бактерии и на тој начин го спречуваат нивното ширење на дебелото црево. Луѓето кои редовно консумираат урми имаат добри бактерии кои го спречуваат ракот на дебелото црево.

  1. Ќе заборавите што беше алергија

Урмите се познати антиалергени. Тие ги спречуваат симптомите на речиси сите алергени .

  1. Ќе станете многу послаби

Урмите имаат таков состав што го чистат телото од токсини , масти , го подобруваат варењето, што доведува до губење на тежината.

Social profiles