До крајот на годинава почеток на изградбата на контроверзниот париски триаголник – Makedonija News

До крајот на годинава почеток на изградбата на контроверзниот париски триаголник

Изградбата на облакодерот Tour Triangle, дизајниран од швајцарското студио Herzog & de Meuron, конечно треба да почне во Париз, цели 15 години по првичното лансирање на проектот.

Градежната компанија Unibail-Rodamco-Westfield (URW) овој месец потпиша договор за партнерство со инвестициската група на француската осигурителна мултинационална компанија АКСА, обезбедувајќи финансиска поддршка за целосната цена на проектот од 670 милиони евра, пишува Dezeen.

Првичните градежни работи на парискиот триаголник висок 180 метри се очекува да почнат до крајот на оваа година и да завршат во 2026 година – дванаесет години подоцна од првично планираното.

Се предвидува дека триаголникот ќе биде највисокиот облакодер што се појавил на хоризонтот на центарот на Париз од 1973 година. Планирано да се наоѓа на авенијата Ернест-Ренан, зградата ќе содржи канцеларии, конференциски центар, продавници, ресторани и хотел.

Филип Гужон, градоначалникот на 15-тиот арондисман во кој ќе се наоѓа Триаголникот, ветил дека ќе апелира до градскиот совет да го одложи развојот на проектот, пишува францускиот весник Ouest-France.

Social profiles