ВИСТИНСКО ЧУДО ОД ПРИРОДАТА: НЕМА ПОДОБАР ЛЕК ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА КРВНИОТ ПРИТИСОК И ХОЛЕСТЕРОЛОТ ОД ОВОЈ ЧАЈ! – Makedonija News

ВИСТИНСКО ЧУДО ОД ПРИРОДАТА: НЕМА ПОДОБАР ЛЕК ЗА НАМАЛУВАЊЕ НА КРВНИОТ ПРИТИСОК И ХОЛЕСТЕРОЛОТ ОД ОВОЈ ЧАЈ!

Овесен чај или чај од овес се користи за ублажување на многу симптоми и неправедно се запоставува во третманот. Само мал број луѓе знаат за сите негови лековити својства.

Ова ситно зрно е богато со фитостероли – супстанции кои ги чистат крвните садови и го спречуваат холестеролот да се апсорбира од телото. Овесот можете да го консумирате во форма на каша, но многу поедноставен начин е да направите чај.

Овој чај е одличен за зајакнување на здравјето на срцето и крвните садови и го намалува ризикот од срцев и мозочен удар. .

Ова се смета за многу моќна и корисна алатка за зајакнување на нервниот систем. Се препорачува за оние кои страдаат од несоница, ментален замор, анксиозност и депресија.

Билкарите го препорачуваат дури и на луѓе со мултиплекс склероза.

Ја регулира работата на желудникот, па затоа се препорачува за луѓе кои имаат чувствителни органи за варење.

Исто така, има својства кои влијаат на луѓето со рак на дебелото црево. Тој е особено ефикасен во намалувањето на несаканите ефекти кои можат да се појават за време на радио и хемотерапија .

Микроелементите и флавоноидите, кои ги има во изобилство, го зајакнуваат имунолошкиот систем и подобруваат крвната слика.

Во една студија која опфати 1540 професионални спортисти од Австралија, беше забележано дека секојдневната употреба на овес во исхраната придонесува за зголемување на мускулната маса.

Сите кои страдаат од зголемено ниво на холестерол во крвта и крвен притисок треба да го вклучат овој чај во својата исхрана.

Овие не се со неговите позитивни својства. Чајот од овес се препорачува за сите кои страдаат од егзема, имаат чувствителна кожа или чувствуваат интензивно чешање.

Подготовка:

Потопете 5 лажици овес во литар ладна вода и полека загревајте додека не зоврие. Се вари 5 минути, а потоа се лади.

По желба засладете со малку мед и наместо вода консумирајте преку ден.

Social profiles