ЕВЕ ЗОШТО ДА ЗЕМЕТЕ КОЛАГЕН СО МАГНЕЗИУМ – Makedonija News

ЕВЕ ЗОШТО ДА ЗЕМЕТЕ КОЛАГЕН СО МАГНЕЗИУМ

За да се чувствувате подобро, да имате повеќе енергија во текот на денот и да се справите со мускулниот замор, експертите советуваат да земате суплементи – колаген со магнезиум.

Оваа комбинација е идеална за спортисти, активни постари лица и оние кои сакаат да изгубат тежина, бидејќи компонентите помагаат во регенерација на мускулите и ‘рскавицата, зајакнување на косата, спречување на замор на мускулите, подобрување на енергијата. Производот со ваква комбинација позитивно влијае на кардиоваскуларниот систем, го забавува стареењето и појавата на брчки.

Колагенот е најзастапениот протеин во нашето тело. Ова е главната компонента на сврзните ткива кои сочинуваат неколку делови од телото, вклучувајќи ги тетивите, лигаментите, кожата и мускулите. Колагенот има многу важни функции, вклучително и зајакнување на коските. Со возраста, формирањето на колаген природно се намалува, што доведува до губење на еластичноста, силата и тонусот низ телото.

Во последниве години, колагенските додатоци станаа многу популарни поради нивните многубројни придобивки. Повеќето се хидролизираат, што значи дека колагенот е разграден, што ја олеснува неговата апсорпција.

Конзумирањето колаген може да има различни здравствени придобивки, од ублажување на болки во зглобовите до подобрување на здравјето на кожата.

Магнезиумот е делумно одговорен за повеќе од 300 биохемиски функции во телото, вклучувајќи синтеза на протеини и контрола на шеќерот во крвта. Помага за опуштање на мускулите во дигестивниот тракт, ја неутрализира стомачната киселина, ослободува хормони за намалување на болката и ја подобрува циркулацијата на крвта. Поради овие многу придобивки, земањето додатоци на магнезиум помага за целокупното здравје, како што се главоболки, дигестивни проблеми и проблеми со спиењето.

имптомите на недостаток на магнезиум вклучуваат:

  • Замор
  • Исцрпена енергија
  • Недостиг на мотивација и тешкотии со концентрирање
  • Болни мускулни грчеви или проблеми со видот
  • Стрес или страдање од анксиозност, хиперактивност или раздразливост
  • Проблеми со спиењето

Ако земате додатоци со колаген и магнезиум, ќе уживате во подобар животен стил: метаболизмот ќе се зголеми, а апсорпцијата на хранливи материи ќе помогне да се апсорбираат калциумот и фосфорот, кои доаѓаат од храната во коските. Ова се двете главни компоненти за правилно функционирање на нервниот систем. Магнезиумот не треба да отсуствува во дневниот внес, бидејќи е суштинска хранлива материја за енергија, одржување на мускулната функција и спречување на физички замор. Додатоци во исхраната со колаген + магнезиум се многу погодни за спортистите, бидејќи ја намалуваат веројатноста за појава на грчеви или замор.

Кои се главните придобивки од земање магнезиум колаген? Го подобрува изгледот на кожата Ги зајакнува ноктите и косата Ги регенерира тетивите, зглобовите и ‘рскавицата> Спречува кардиоваскуларни болести и го забавува стареењето

Земањето колаген со магнезиум носи бескрајни придобивки за нашето тело и значително го подобрува нашето здравје.

Social profiles