„Железниот Мајк“ признал дека му се воодушевува на српскиот ас: „Погледнете го како игра против Федерер или Надал“ – Makedonija News

„Железниот Мајк“ признал дека му се воодушевува на српскиот ас: „Погледнете го како игра против Федерер или Надал“

Легендарниот боксер Мајк Тајсон е голем љубител на тенисот, главно поради неговата ќерка која се занимава со овој спорт, а за која многумина тврдат дека има светла иднина.

Младата Милан тренира со познатата Серена Вилијамс, а неодамна Тајсон во својот подкаст „Hotboxin’ With Mike Tyson“ открил дека го следи најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоковиќ.

„Сакам да го гледам, Новак е мојот омилен тенисер. Погледнете како се врати по повредата што ја имаше пред неколку години. Погледнете го начинот на кој игра против Федерер или Надал.

Тенисот ми го промени животот. Мислев дека знам сè за сè и дека конечно успеав во животот кога почнав да заработувам сериозни пари. Сепак, ништо од тоа не е поголемо од тенискиот успех на мојата ќерка. Таа е поважна од сè. Гледам дека станува нешто што никогаш не би била без тенисот. Таа има голема самодоверба и тоа ми се допаѓа“, вели поранешниот боксер.

Social profiles