СТАР НАРОДЕН РЕЦЕПТ ОД АНТИЧКО ВРЕМЕ – Makedonija News

СТАР НАРОДЕН РЕЦЕПТ ОД АНТИЧКО ВРЕМЕ

Овој волшебен рецепт, кој датира од античко време, е направен од боровинки и бобинки од смрека потопени во вино и ракија, или вид вино од боровинки кое се користи како лек за секакви болести, а особено е корисен за проблеми со лоша циркулација и крвна слика, за главоболки и вртоглавици, за други различни главоболки.

Дефинитивно треба да пробате вино од боровинки доколку имате проблеми со слабо срце и крвни садови. За истата намена се користел и пијалокот од боровинки споменат во записите пронајдени во Лондон кои датираат од 1696 година.

Списокот на сите придобивки од овој лек не завршува со списокот што ви го наведовме. Ова вино треба да го пробате доколку страдате од хронични и акутни заболувања на желудникот и цревата, а служи и за борба против варење и воспаление на дебелото црево.

Напитокот успешно ја регулира дигестивната флора и ја уништува и регулира репродукцијата на штетните бактерии. Лекот помага и при недостаток на апетит и слабост предизвикана од болест, операција или пад на имунолошкиот систем.

За да подготвите вино од боровинки, потребни ви се:

  • 1/2 кг свежи боровинки (можете да користите замрзнати бобинки како замена)
  • 1/2 кг бобинки од смрека
  • 1 литар добро црвено вино
  • половина литар силна домашна ракија
  • 3 лажици мед, 3 лажици шеќер

Измијте ги боровинките и смреката и ставете ги во голема тегла. Истурете го виното и оставете го да отстои во фрижидер 48 часа. Потоа во смесата додадете ја ракијата, медот и шеќерот. Се добро измешајте и оставете да отстои седум дена.

Лекот се користи со земање четири супени лажици секое утро и навечер. Виното се користи три дена наутро и навечер по што се паузира два дена. Ако пиете вино, можете да направите нова доза доколку е потребно и да продолжете да го користите овој лек додека не престанат вашите проблеми.

Social profiles