Овој прекрасен ручек се спрема илјадници години во Македонија! – Makedonija News

Овој прекрасен ручек се спрема илјадници години во Македонија!

Прво издробете го Џигерот и потоа сварете го, после варењето ја истурате водата па потоа додавате сол, малку рузмарин, бибер и масло и па оставате да се попржит малку и после го ставате кромидот заедно со малку морковче исецкано за маестрален вкус.

Потоа додавате пипер и оставате да се готви (покрчкат) и после превкусно јадење.

Состојки:

  • 1кг Џигер
  • 1кг Кромид
  • 2-3 Моркови
  • 1 лажица рузмарин
  • 1/2 лажиче сол по желба
  • Малку масло
  • Ловоров лист
  • Македанче исецкано

Вкусете го ова главно јадење и со една чаша добро благо домашно вино од Охридска берба вранец.

Social profiles