ЗОШТО МОРКОВИТЕ СЕ КОРИСНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО – Makedonija News

ЗОШТО МОРКОВИТЕ СЕ КОРИСНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО

Морковите дефинитивно заслужуваат место на вашата маса. Има портокалови, жолти, виолетови, бели или црвени, но без разлика на нивната боја, тие се многу корисни. Заедно со пашканат, копар, магдонос и ким, припаѓаат на семејството Umbelliferae. До 16 век, најраспространетите портокалови моркови досега имаа малку сладок вкус во Холандија. Затоа треба редовно да ги консумирате:

Витамин А

Морков со средна големина (околу 75 g) обезбедува импресивни 210% од препорачаната дневна доза на витамин А, кој игра важна улога во одржувањето на здрав имунолошки систем, видот, репродуктивната способност, клеточната функција и еластичноста на кожата. Меѓу растенијата, само слатките компири се побогати со витамин А од нив. Морковите се одличен извор на материи кои нашето тело ги претвора во витамин А, основата на ретиноичната киселина, преку која се извршуваат важни биолошки функции.

Антиоксиданси

Морковите содржат различни антиоксиданси, од кои секој има своја уникатна заштитна функција. Бета-каротенот е најчестиот од нив, особено во портокаловите моркови. Алфа-каротен, лутеин, кофеинска киселина, кумарна киселина, ферулинска киселина и антоцијанидини се други антиоксиданси. Затоа, која сорта на морков и да ја изберете, сигурно ќе добиете пристојна доза на антиоксиданси.

Визија

Постојат многу митови за морковите, но вистина е дека тие се добри за видот. Истражувачите од Институтот Џулс Стајн на Универзитетот во Калифорнија, Лос Анџелес, откриле дека жените кои јаделе моркови најмалку два пати неделно имаат помали шанси да заболат од глауком отколку жените кои јаделе моркови помалку од еднаш неделно. Различни студии покажаа дека оштетениот вид поради недостаток на витамин А може да се подобри доколку се зголеми внесот на овој витамин. Покрај тоа, познато е дека витаминот А игра важна улога како компонента на родопсин и во поддршката на функционирањето на рожницата и конјунктивалната мембрана.

Кардиоваскуларен систем

Најчесто проучуваните здравствени придобивки од морковите се поврзани со кардиоваскуларниот систем. Едно 10-годишно истражување во Холандија покажа дека луѓето кои јаделе моркови секој ден имаат многу помал ризик од развој на кардиоваскуларни болести. Се смета дека ова се должи на заштитната улога на антиоксидансите во морковите.

Едноставно

Според European Journal of Nutrition, различни студии покажуваат дека мажите кои често консумираат моркови имаат помали шанси да развијат рак на простата. Се смета дека ова се должи на високите нивоа на каротеноиди.

Social profiles