7 здравствени придобивки од суви сливи – Makedonija News

7 здравствени придобивки од суви сливи

Сувите сливи имаат одредени придобивки за здравјето на вашето тело. Иако не се привлечни за око, ова овошје е многу здраво.

Сувите сливи во основа се сливи кои природно се сушат на сонце, без никаков процес на ферментација. За разлика од свежите сливи, сливите во вашата оставата, може да траат околу шест месеци. Кога се чуваат во фрижидер, тие остануваат за јадење до една година.

Ова збрчкано,овошје е изненадувачки богато со влакна, витамини и минерали. Суви сливи – хранлива вредност. Порција од пет сливи содржи:

Калории: 114
Протеини: 1 грам
масти: 0 грама
Јаглехидрати: 30 грама
Влакна: 3 грама
Шеќер: 18 грама

Сувите сливи ги содржат следните витамини и минерали: витамин А , витамин Ц , витамин К, витамин Б6, манган, бакар. Сувите сливи се одличен извор на железо и можат да помогнат во спречување и лекување на недостаток на железо. Пет суви сливи содржат околу 0,81 mg железо. Анемијата се јавува кога телото нема доволно здрави црвени крвни зрнца. Скратен здив, раздразливост и замор се знаци на анемија. Сувите сливи можат да ги ублажат овие знаци.

Тие исто така се богати со калиум, минерал кој им помага на мускулите, нервите и срцето да функционираат правилно. Јадењето четири до пет сливи ви дава околу 280 mg калиум или околу 12% од дневниот препорачан внес.

Сувите сливи се богати со антиоксиданси – имаат две кофеолкини киселини – неохлорогена и хлорогена киселина. Тие можат да помогнат во намалувањето на гликозата во крвта и ЛДЛ (лошиот) холестерол, додека ги штитат клетките од оштетување што може да доведе до болести.

Суви сливи: 7 здравствени придобивки. Додавањето суви сливи во вашата секојдневна исхрана може да ви обезбеди мноштво здравствени придобивки.

Сувите сливи се одлични за варењеto. Бидејќи содржат влакна, помагаат во спречување на хемороиди предизвикани од запек. Хроничниот запек е чест проблем кај постарите возрасни лица и може да биде болен проблем за доенчињата. Сувите сливи имаат лаксативно дејство поради високата содржина на сорбитол. Прашајте го вашиот лекар дали тие се соодветни за вас или вашето дете.

Подобрете го видот. Сувите сливи се одличен извор на витамин А, витамин неопходен за здрав вид. Една слива обезбедува 3% од препорачаниот дневен внес на витамин А. Луѓето кои имаат недостаток на витамин А се склони кон ноќно слепило, суви очи, макуларна дегенерација и катаракта.

Сувите сливи штитат од срцеви заболувања. Тие содржат многу калиум, важен минерал кој обезбедува правилно функционирање на срцето. Дневниот внес на калиум помага во намалување на крвниот притисок и го намалува ризикот од проблеми како што се вртоглавица, срцев удар и мозочен удар.

Заштитува од остеопороза,а калиумот присутен во ова овошје помага во одржување на здравјето на коските. Сувите сливи имаат и антиинфламаторни својства и топло им се препорачуваат на луѓето кои страдаат од артритис.
Намалување на нивото на холестерол. Маснотиите и холестеролот може да се наталожат во вашите артерии и да создадат наслаги. Кога наслагата се акумулира во вашите артерии, може да предизвика атеросклероза, стеснување на артериите. Ако не се лекува, оваа состојба може да доведе до срцева слабост, мозочен удар и срцев удар.

Истражувањата покажуваат дека сувите сливи може да помогнат во забавување на развојот на атеросклероза. Постојат неколку можни причини за ова. Едно истражување покажа дека антиоксидансите во сливите може да имаат позитивен ефект врз нивото на холестерол. Друга студија објави дека растворливите влакна кои се наоѓаат во ова овошје може да помогнат во намалувањето на нивото на холестерол.
Сувите сливи се одлични за кожата. Витамините и минералите присутни во сувите сливи помагаат во одржување на здрава кожа. Ова скромно овошје помага и во забавување на процесот на стареење и го одложува развојот на брчките.

Спречете го опаѓањето на косата. Недостатокот на железо може да доведе до губење на косата, сувост на скалпот и промена на бојата на косата. Сувите сливи содржат железо кое придонесува за целокупното здравје на вашата коса и и нуди безброј придобивки. Тие се извор на витамин Б и витамин Ц кои се важни за растот на вашата коса. Овие хранливи материи ја зајакнуваат вашата коса од корен и спречуваат кршење и оштетување.
Можни несакани ефекти од конзумирање сливи. Иако се вкусни и имаат многу здравствени придобивки, сувите сливи можат да имаат неколку негативни ефекти.
Гасови и надуеност. Сувите сливи содржат сорбитол, шеќер кој може да предизвика гасови и надуеност. Влакната исто така може да предизвикаат гасови и надуеност .

Дијареа. Сувите сливи содржат нерастворливи влакна, кои можат да предизвикаат или влошат дијареа .
Кога го зголемувате внесот на влакна, важно е да пиете доволно течности.Затоа, кога додавате сливи во вашата исхрана, задолжително пијте многу вода.

За да ги избегнете овие проблеми, полека вклучете ги сливите во вашата исхрана. Ова ќе му даде време на вашиот дигестивен систем да се прилагоди на нив.

Задолжително прашајте го вашиот лекар дали сливите се за вас. Храната и пијалоците богати со растителни влакна може да имаат негативен ефект врз луѓето со одредени болести, како што се улцеративен колитис или Кронова болест .

Social profiles