Меси замина да ги собира парчињата во ПСЖ по неуспехот во Лигата на шампионите – Makedonija News

Меси замина да ги собира парчињата во ПСЖ по неуспехот во Лигата на шампионите

Сезоната која започна со таква трескавична возбуда се испостави дека е ништо помалку од фијаско во Париз за Лионел Меси, кој го претрпе срамот да биде исвиркан од сопствените поддржувачи минатиот викенд. Несреќните навивачи на Пари Сен Жермен беа насочени кон Аргентинецот како и Нејмар за време на победата од 3:0 над Бордо, која следеше по спектакуларната елиминација на клубот од Лигата на шампионите од Реал Мадрид. „Го разбираме нивното разочарување, нивното чувство на омраза“, призна дефанзивецот на ПСЖ, Преснел Кимпембе. Обожаван во Барселона, од каде излезе со солзи минатиот август, седумкратниот освојувач на Златната топка одеднаш се најде во позиција што никогаш претходно не ја доживеал во текот на неговата извонредна клупска кариера.

34-годишниот играч има уште 10 натпревари со ПСЖ оваа сезона, вклучувајќи го и неделното патување во Монако, но може да му биде простено што посакуваше кампањата да беше веќе завршена. Во некои аспекти е така, со оглед на тоа што ПСЖ повторно не успеа да ја освои Лигата на шампионите. Кога Меси беше претставен на „Паркот на принцовите“ на почетокот на сезоната, тој призна дека освојувањето на уште еден европски куп е неговиот „сон“ и рече дека чувствува дека е на „идеалното место“ да го направи тоа. Не требаше да биде, барем оваа сезона, а Меси ќе има 35 години до почетокот на следната кампања. Наместо тоа, сè на што може да се радува засега е освојување на титулата во Лига 1.

Social profiles