ЛЕК ОД 3 СОСТОЈКИ ГО НАМАЛУВА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА – НАПРАВЕТЕ ГО ЛЕСНО И ЕДНОСТАВНО – Makedonija News

ЛЕК ОД 3 СОСТОЈКИ ГО НАМАЛУВА ШЕЌЕРОТ ВО КРВТА – НАПРАВЕТЕ ГО ЛЕСНО И ЕДНОСТАВНО

Зголеменото ниво на шеќер во крвта може да биде причина за разни болести, па затоа е важно да го спречите и навреме да го лекувате. Постојат природни лекови кои можат да помогнат да се намали , а еден од нив е овој лек од 3 состојки.

Содржи многу витамин Ц , минерали и антиоксиданси, а една од најважните состојки е ловоровиот лист – зачин кој има антибактериско дејство и позитивно влијае на регулацијата на шеќерот кај дијабетичарите.

Состојки:

  • 400 гр корен од целер
  • 4 лимони
  • 4 свежи ловорови листови
    Подготовка:

Исцедете сок од четири лимони. Излупете го коренот од целер и изрендајте го. Во сад измешајте целер и лимон, а во друг поголем сад прелијте со чаша вода. Во поголемиот ставете го помалиот сад Гответе на средна топлина околу 1 час и 30 минути. Во малото тенџере ставете го ловоровиот лист и варете уште 10 минути.

Промешајте, извадете го ловоровиот лист и истурете ја смесата во тегла. Лекот чувајте го во фрижидер и земајте го секое утро околу 2 месеци.

Напомена: Овој лек не е замена за терапијата што ви ја препишал вашиот лекар!

Social profiles