Чарлс Леклерк победи на првата трка во Формила 1 – Makedonija News

Чарлс Леклерк победи на првата трка во Формила 1

Победа за Чарлс Леклерк на првата трка во Формла 1.

Втор беше неговиот тимски колега Карлос Саинц, Хамилтон заврши на 3 место одкако формулата на Перез одкажа во последниот круг.

Мах Верстапен имаше проблем со моторот во предпоследниот круг и од второ место неговиот болид заврши надвор од трката во боксот.

После долги години Ферари забележува 1/2 победа каде двајцата возачи на Ферари се на пол позиција.

Social profiles