ПОЗНАТ ДОКТОР СОВЕТУВА – ЈАДЕТЕ ГО ОВА НАУТРО ЗА ДОЛГ ЖИВОТ И МЛАДОЛИКОСТ: 4 намирници кои ќе направат секогаш да бидете убави – Makedonija News

ПОЗНАТ ДОКТОР СОВЕТУВА – ЈАДЕТЕ ГО ОВА НАУТРО ЗА ДОЛГ ЖИВОТ И МЛАДОЛИКОСТ: 4 намирници кои ќе направат секогаш да бидете убави

4 намирници кои треба да ги јадете за појадок по совет на бугарскиот лекар Христо Мермерски – едноставна храна за долг живот и убавина!

Како изгледа нашата кожа, коса – се зависи од храната што ја консумираме. Неопходна е грижа внатре за да изгледаме негувано и однадвор. Важно е денот да го започнете со хранлива храна полна со витамини и минерали – затоа појадокот е најважниот оброк.

Познатиот бугарски професор и доктор Христо Мермерски и автор на десетици книги за здрава исхрана, смета дека стареењето е болест предизвикана од лошата исхрана. Го доведуваме нашето тело во тажна состојба, давајќи го како заложник на разни болести.

Христо Мермерски издвои неколку главни групи на храна кои секој треба да ги има на своето дневно мени: зеленчук, овошје, јогурт и вино. Тој верува дека оваа диета го забрзува метаболизмот и промовира губење на тежината:

1. Јогурт – Многу луѓе во Јапонија, Кина и Кореја го започнуваат денот со овој производ со векови. За појадок, во јогуртот можете да додадете 1 лажица јаболков пектин, исто толку мед, 1 лажичка цимет и 40 капки тинктура од прополис. Ако сте многу гладни, можете да додадете 1 банана.

2. Зеленчук – Редовно подготвувајте салата од моркови, лук и домашна павлака. Таквото јадење ќе биде најдобрата замена за скапи витамини.

За да ја подготвите салатата, изрендајте еден поголем морков и ситно исечкајте 2-3 чешниња лук. Измешајте ги сите состојки и зачинете ги со кисела павлака.

3. Вино – Супстанциите содржани во црвеното вино можат да го забават процесот на стареење не само на кожата, туку и на целиот организам.

Секој ден не треба да пиете повеќе од 50 мл суво црвено вино. Овој пијалок можете да го користите и како прелив за јадења со месо.

4. Овошје – Во годините зад нас, луѓето јаделе значително помалку шеќер од сега. Станавме заложници на лесно сварливите јаглехидрати. Шеќерот го има насекаде: во газираните пијалоци, соковите, слатките и пекарските производи.

Д-р Мермерски не повикува да престанеме да консумираме штетни јаглехидрати и слатките да ги замениме со свежо овошје.

Здравата исхрана е предуслов за долговечност и младост, а кога ќе почнете да се храните поздраво, веднаш ќе почувствувате наплив на енергија.

Social profiles