Што се случи во 1962 година кога Американците лансираа нуклеарна бомба во вселената – Makedonija News

Што се случи во 1962 година кога Американците лансираа нуклеарна бомба во вселената

Резултатите од тестот од 1962 година служат како предупредување за тоа што би можело да се случи ако магнетното поле на Земјата повторно биде под влијание на високи дози на зрачење.

Беше целосно темно кога таткото на Грег Спрингс го донесе своето семејство на највисоката точка на Атила Мидвеј, на почетокот на јули 1962 година. Истата ноќ на друг атол оддалечен околу 1.600 километри, американската војска требаше да лансира ракета во вселената за да тестира нуклеарна бомба.

„Татко ми се обидуваше да открие во која насока да гледа“, се сеќава Спригс. Мислеше дека ќе има мал потрес, па сакаше да се увери дека сите ќе го видат тоа“. Фотографите ги насочија своите камери кон хоризонтот и разговараа за најдобрите поставки за камерата за снимање на термонуклеарна експлозија во вселената.

Се испостави дека експлозијата на бомба од 1,4 мегатони и 500 пати помоќна од онаа што падна на Хирошима – не била суптилна.

„Кога нуклеарното оружје експлодираше, целото небо беше осветлено. Одеднаш изгледаше како пладне“, рече Спригс. Starfish Prime експлодираше на височина од околу 400 километри, приближно на висината околу која денес орбитира Меѓународната вселенска станица. Дури 15 минути по првичната експлозија, наелектризираните честички експлодираа со молекули во атмосферата на Земјата, создавајќи вештачка поларна светлина што можеше да се види дури и во Нов Зеланд.

„Се чинеше како небото да пукна во ново сонце кое гореше кратко, но доволно долго за да го запали небото“, се вели во извештајот на Хило Трибјун-Хералд. Придружниот електромагнетен пулс ги избриша радио станиците, ги вклучи сирените за итни случаи и предизвика изгорување на уличните светилки на Хаваи.

Следната година, Соединетите Американски Држави, Обединетото Кралство и Советскиот Сојуз потпишаа договор за ограничување на нуклеарните тестирања, а во вселената немаше хидрогени бомби речиси 60 години. Резултатите од тестот Starfish Prime послужија како предупредување: што може да се случи ако висока доза на радијација повторно експлодира во магнетното поле на Земјата, било од друга нуклеарна бомба или од природни извори како што е Сонцето.

Вселенска трка

Една година претходно, во 1961 година, меѓународните преговори за забрана на нуклеарните тестирања не поминаа добро. По три години без тестирање, Советскиот Сојуз и Соединетите Држави го укинаа доброволниот мораториум, а Советите спроведоа триесет и една експериментална експлозија, вклучително и Цар-бомбата, најголемата нуклеарна бомба некогаш детонирана. Бомбата експлодираше во октомври 1961 година, на околу 4.000 метри над островот во Арктичкиот круг.

Вселенската трка во тоа време беше во зародиш, а американската војска не се двоумеше многу да испрати речиси сè во вселената. Министерството за одбрана беше во средината на уште еден проект – поставување на 500 милиони бакарни игли во орбитата за да се обиде да рефлектира радио бранови и да помогне во комуникацијата на долги растојанија. Имаше дури и план, кој на крајот не успеа, да се изврши нуклеарна експлозија на Месечината.

Научниците и воените претставници сакаа да знаат што ќе се случи доколку во вселената се лансира нуклеарна експлозија, особено за да може да стапи во интеракција со магнетосферата на Земјата. Само две години претходно, првиот американски сателит, Експлорер 1, случајно откри дека Земјата е опкружена со крофни со интензивно зрачење што го одржувало нејзиното магнетно поле. Овие крофни подоцна биле именувани како појаси на Ван Ален по Џејмс Ван Ален, научник од Универзитетот во Ајова кој ги открил.

„Кога ги откри радијационите појаси, Ван Ален рече дека универзумот е радиоактивен“, рече Дејвид Сибек, научник од мисијата на вселенската сонда Ван Ален на НАСА. „Откритието на Ван Ален беше загрижувачко бидејќи рече дека секое идно вселенско летало или астронаут што ќе го испратиме ќе биде изложен/о на ова зрачење. Тоа беше шок во тоа време“.

Пред тестот, научниците мислеа дека влијанието на Starfish Prime врз радијационите појаси на Земјата ќе биде минимално. За време на прес-конференцијата во мај 1962 година, претседателот Џон Ф. Кенеди со блага насмевка рече: 
-Знам дека дојде до пореметување, но Ван Ален рече дека тоа нема да се одрази на нив.

Но, Ван Ален згреши.

Нуклеарен лет

По четиридневно одложување, чекајќи го совршеното време, Starfish Prime беше лансиран на врвот на ракетата Тор од Џонстон Атол, остров на околу 750 наутички милји југозападно од Хаваите. Војската испратила и 27 мали проектили натоварени со научни инструменти за мерење на неговите ефекти. Авионите и чамците поставуваат позиции за снимање на тестот. Ракетите беа испукани со надеж дека ќе ги одвратат локалните птици да не го заслепат блицот.

Научниците веќе знаеја дека нуклеарната експлозија во вселената се однесува сосема поинаку отколку на Земјата, вели Спригс.  Луѓето на Земјата не го чувствуваат ударниот бран и не слушаат никаков звук. Има само светла сфера, која се чини дека ја менува бојата додека наелектризираните честички од експлозијата се туркаат во атмосферата. Овој ефект генерира шарени вештачки аурори, поради што овие нуклеарни бомби на голема височина понекогаш се нарекуваат „бомби од виножито“.

Како што магнетното поле на Земјата го фати јонизирачкото зрачење од тестот Starfish Prime, создаде нов појас на вештачко зрачење кој беше посилен и подолготраен отколку што предвидуваа научниците. Овој неочекуван „појас на морска ѕвезда“, кој траеше најмалку 10 години, го уништи Телстар 1, првиот сателит кој емитуваше телевизиски сигнал во живо и Ариел-1, првиот британски сателит.

„Сите беа изненадени колку лошо помина сето тоа, колку долго траеше и колку беше штетно за сателитите што летаат низ областа“, рече Шибек.

Радиоактивен пад

Сепак, тестот откри некои важни информации за радијацијата околу Земјата. Бомбата ослободи специјален изотоп трагач наречен кадмиум-190. Неговата првична цел беше да го следи радиоактивниот испад од тестот, но исто така стана вреден ресурс за разбирање на временските обрасци во горниот дел од атмосферата.

Тестот, исто така, им помогна на САД да сфатат како да детектираат нуклеарни детонации во вселената и да изградат систем за следење на тестовите на другите земји. Таквиот напредок помогна да се направи договорот за нуклеарно оружје во вселената пореален.

Но, постојат и други моќни извори на зрачење во вселената. Има многу мала шанса, вели Шибек, сончев одблесок да погоди планета со слична количина на зрачење во вистинско време.

„Некои [геомагнетни] бури беа екстремно големи, и знаеме дека тоа се случи затоа што луѓето видоа поларни зраци на средните географски широчини или дури и пониски.

Најголемата геомагнетна бура некогаш регистрирана, наречена настанот Карингтон, ја погоди Земјата во 1859 година. Предизвика аурори над Австралија и предизвика електрични шокови кај телеграфските оператори во Америка. Доколку денес не зафати слично невреме, последиците би биле многу посериозни од соборените телеграфски линии.

„Многу повеќе работи зависат од компјутерските чипови и моќта отколку во 1962 година. Работите во вашата куќа, во вашиот автомобил, комуникацијата. Би било многу полошо“, вели Шибек.

Во неверојатниот случај друга нуклеарна бомба да експлодира во вселената, Џеф Ривс, научен соработник во Националната лабораторија Лос Аламос во Ново Мексико, работи на брз начин да ги реши радијационите појаси направени од нуклеарни експлозии. Во неговиот дизајн, предавател поставен на сателит го удира заробеното зрачење со специјализирани AM радио бранови, кои ги туркаат наелектризираните честички пониско во атмосферата, каде што ќе бидат безбедно апсорбирани.

Social profiles