Зошто Кајсијата е едно од најздравoто овошје? – Makedonija News

Зошто Кајсијата е едно од најздравoто овошје?

Свежите кајсии се богати со вода, што ги прави исклучително освежително овошје, а поради високата концентрација на калиум и ниската концентрација на натриум се препорачуваат за сите со висок крвен притисок. Нискокалорични се, корисни за дијабетичарите и оние кои сакаат да одржат витка линија, а портокалово-жолтата боја на „месото“ дава изобилство на каротин кој го зајакнува видот, коските, ткивата, косата и кожата.

Вистинскиот лек каротин, кој во организмот се претвора во антиоксиданс витамин А, го намалува ризикот од кардиоваскуларни, дегенеративни и малигни заболувања.

Најчесто се јадат свежи и со кора, но потребно е добро да се измијат. Може да се користат и за правење овошни колачи, за нивно украсување, додека гурманите од ова овошје прават сосови, сосови и јадења за печење. Домаќинките кои ја негуваат традиционалната кујна од кајсии прават мармалади, џемови, слатки и сокови.

Сувите кајсии имаат таква енергетска вредност што се користат во исхраната на астронаутите, а се добиваат кога се свежо излупени, а потоа се сушат на сонце или во специјални машини за сушење на 65-70 ° C. Така дехидрираните кајсии може да се чуваат многу подолго.

Сувите кајсии имаат и до шест пати повеќе калории од свежите

содржат повеќе минерали и витамини од свежите (особено витамин А), како и железо (60 гр суви кајсии содржат железо колку и 100 гр телешко месо). поради калиумот и магнезиумот тие се силен диуретик, а влакната од кајсија се сметаат за лаксатив.

Кајсијата како лек.

Свежа кајсија калории витамини минерали на 100 g

40 калории 9,5 g јаглени хидрати 2 g влакна 17 mg калциум 12 mg магнезиум 0,5 mg железо 250 mg калиум 7 mg витамин Ц 27 mcg провитамин А

Суви кајсии калории витамини минерали на 100 гр

234 калории 56 g јаглени хидрати 8 g влакна 92 mg калциум 65 mg магнезиум 4 mg железо 1880 mg траги калиум витамин Ц 107 mcg провитамин А

Семките од кајсија се сметаат за еден од најмоќните лекови кои можат да се најдат во природата. И сето тоа затоа што содржи витамин Б17.

Што е витамин Б17

Витаминот Б17 (лаетрил, амигдалин) е природна состојка, која се наоѓа во многу намирници. Амигдалин првпат бил откриен во 1830 година во горчлив бадем.

Витаминот Б17 во поголеми количини може да се најде во …

диви капини; цреши; рибизли; јами од јаболка, круша и сливи; јами од кајсија, праска и нектарина; индиски ореви; Австралиски орев (макадамија).

Достапен е во нешто помали количини во …

цариградско грозде; суво грозје; дудињама; јагоди; ленено семе; просо, јачмен, леќата; црвен грав, грав…

Social profiles