ЗОШТО ДА ПИЕТЕ ПО ЕДНА ЧАША СВЕЖО МЛЕКО ДНЕВНО – Makedonija News

ЗОШТО ДА ПИЕТЕ ПО ЕДНА ЧАША СВЕЖО МЛЕКО ДНЕВНО

Покрај тоа што е многу вкусно (и го сакаат децата), свежото млеко е многу здраво. Ви претставуваме 4 докажани придобивки од неговата консумација:

  1. Содржи корисни хранливи материи

Млекото содржи есенцијални хранливи материи кои му се потребни на нашето тело. Тој е мотор на 9 основни хранливи материи: калциум, калиум, фосфор, висококвалитетни протеини, витамини А, Д и Б12, рибофлавин и ниацин.

  1. Го обезбедува телото со добра количина на протеини

Една чаша млеко содржи 8 g протеини.

  1. Се бори со болести

Чаша млеко дневно може да го намали ризикот од заразување со болести. Истражувачите откриле дека млекото помага да се намали факторот на ризик од многу болести. Исто така го намалува ризикот од мозочни удари и висок крвен притисок. Лактозата присутна во млекото помага да се намали производството на холестерол во црниот дроб.

  1. Го намалува стресот

Како што знаеме, млекото е одличен извор на витамини и минерали. Така, со пиење чаша млеко по напорниот ден, можете да се чувствувате опуштено и да ги оставите вашите мускули и нерви да се релаксираат.

Social profiles