СУВИТЕ СЛИВИ ШТИТАТ ОД МНОГУ БОЛЕСТИ – Makedonija News

СУВИТЕ СЛИВИ ШТИТАТ ОД МНОГУ БОЛЕСТИ

Проверете некои од придобивките од сливите:

 1. Состојките сорбитол и исатин ги регулираат функциите на дигестивниот систем и се користат како ефикасен лек против запек.
 2. Високата содржина на витамин Ц во сливите му помага на телото да се бори против инфекции, воспаленија и слободни радикали.
 3. Сувите сливи се добри за очите и видот бидејќи помагаат да се одржи добрата состојба на очните мембрани.
 4. Студиите ја поврзуваат потрошувачката на сливи со заштита од одредени видови на рак – како што се ракот на дојката и ракот на белите дробови.
 5. Помагаат за одржување на здравјето на срцето. Високата содржина на антиоксиданси помага да се елиминираат слободните радикали и го намалува холестеролот.
 6. Сливите се природен лаксатив.
 7. Ја поддржуваат правилната апсорпција на железото од телото.
 8. Помагаат да се отстранат токсините од телото и на тој начин помагаат за намалување на килограмите на природен начин.
 9. Сувите сливи штитат од макуларна дегенерација.
 10. Имаат низок гликемиски индекс, што ги прави одлична храна за дијабетичарите бидејќи помагаат во регулирањето на нивото на шеќер во крвта.
 11. Го зајакнуваат имунолошкиот систем и штитат од настинки и инфекции.
 12. Витаминот Е и бета каротенот во сливите ја штитат кожата од стареење – помагаат во намалувањето на брчките и ја подобруваат еластичноста на кожата.
 13. Јадењето сливи помага да се заштитите од оштетување од сонце.
 14. Магнезиумот во сливите е корисен за развој на мускулите и нервите
 15. Сливите содржат големо количество фолна киселина и калциум, што ја помага нејзината апсорпција.Фолната киселина е особено корисна за трудниците и му помага на плодот да се развие правилно.
 16. Сувите сливи имаат диуретично и прочистувачко дејство, поради што често се вклучени во режимите за детоксикација.
Social profiles