Кој појадок треба да се избегнува! – Makedonija News

Кој појадок треба да се избегнува!

Појадокот е најздравиот оброк во денот. Со него го започнуваме телото и го подготвуваме за напорните часови што претстојат. Доколку сакате да го започнете денот вкусно и здраво и да му дадете енергија на вашето тело, избегнувајте ги овие три вида појадок.

1. Овошни сокови и јогурти

Иако пишува дека се 100% природни, овошните сокови купени во продавница се полни со шеќер и адитиви. Овој пијалок на празен стомак веднаш ќе ви даде енергија, но и многу брзо ќе ви ја одземе. Исто така, соковите купени во продавница немаат висока хранлива вредност.

Наместо тоа, посегнете по вистинското овошје, кое исто така содржи влакна потребни за регулирање на варењето, и збогатете го со чинија житарки. Истото важи и за овошните јогурти, затоа изберете незасладен пробиотик засилен со парче тост леб и мармалад.

2. Пекарски производи

Пецивата, крофните и вкусните кифлички тесто кои ги купуваме во пекара се многу вкусни и заситувачки, но и овие производи често содржат големи количини на адитиви, сол и шеќер, што не е добра комбинација за почеток на денот.

Солените колачи ја задржуваат водата во организмот, а лиснатото тесто е масно, тешко сварливо и сиромашно со нутритивни вредности кои на вашето тело очајно му се потребни за нормална работа. Ако сакате да јадете леб наутро, одберете го оној од цели зрна и премачкајте го со млечен намаз или путер и мармалад

3. „Sидарски“ појадок

Појадокот вклучува мрсна, тешка и висококалорична храна како печени јајца со сланина, бел леб или масна салама зачинета со мајонез или слични намази. Освен ако не се занимавате со тешка физичка работа, на вашето тело навистина не му е потребен таков појадок и ќе треба долго време да го свари.

Големи количини на нездрави масти ќе завршат во форма на масно ткиво, а вашето тело нема да ги добие сите потребни витамини, минерали и влакна. Ако сакате да јадете јајце наутро, најдобро би било да го сварите и да го комбинирате со парче тост леб и чај.

Social profiles