ОВА ОВОШЈЕ Е МОЌНО СРЕДСТВО ЗА СЛАБЕЕЊЕ – Makedonija News

ОВА ОВОШЈЕ Е МОЌНО СРЕДСТВО ЗА СЛАБЕЕЊЕ

Во неодамнешните студии, откриено е дека калинката и нејзиниот сок, кои содржат стотици биоактивни материи и многу здравствени придобивки, го поддржуваат слабеењето. Мешавината од калинка и оцет ги отстранува мастите особено во пределот на стомакот, наведува турскиот „Ен Сон Хабер“.

Сокот од калинка лесно се подготвува со помош на соковник. Пијалокот има прекрасен слатко-кисел вкус. Самото овошје содржи до 20 различни полифеноли. Овие биоактивни супстанции имаат антиоксидантни својства, ги штитат клетките од оштетување, го потиснуваат воспалението, па дури и го забавуваат процесот на стареење, како и растот на клетките на ракот. Покрај тоа, антиоксидансите го спречуваат оксидативниот стрес во телото.

Калинката има посебни лековити својства . Богат е со минерали и хранливи материи, особено витамините Б и Е. Сокот од ова црвено овошје се смета за многу ефикасен против некои кардиоваскуларни болести, остеоартритис и некои видови рак.

Познато е дека само една чаша сок од калинка дневно го намалува воспалението, ја подобрува циркулацијата на крвта и ја одржува еластичноста на крвните садови.

Истражувањата покажуваат и дека редовното консумирање на овој пијалок може да го потисне растот на клетките на ракот во жлездата на простатата.

Според студиите, калинката е многу ефикасна за намалување на килограмите. Познато е дека ги намалува масните наслаги во крвните садови и го намалува нивото на лошиот холестерол.

Social profiles