Бизнис Archives – Makedonija News

Бил Гејтс по разводот: Сам сум во вила со 18 бањи, децата ги нема, Мелинда го зеде кучето

Бизнисменот и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс, зборуваше за приватните детали од бракот и разводот со поранешната сопруга Мелинда. „Секој брак, како што децата си заминуваат од...

Цената на нафтата се намалува на Берза но во Македонија константно се крева.

Барелот падна од 121 долар на 114 долари во пет дена но во Македонија цената се зголемува константно. Додека трае ова опаѓање на Берза Нафтата се зголеми во Македонија за...

Најголемата крипто-берза не сака да ја блокира Русија

Војната во Украина означува пресвртница во светскиот поредок, не само во воена смисла, туку влијае и на употребата на дигиталните валути. Вредноста на биткоинот, најголемата криптовалута во светот, се зголеми...

ЕУ подготвена да ја поврзе Украина на својата електроенергетска мрежа

Украинската електроенергетска мрежа ќе биде поврзана со европската мрежа што е можно поскоро, изјави синоќа европската комесарка за енергетика, Кадри Симсон.  Симсон и француската министерка за еколошка транзиција Барбара Помпили...

IBM и Samsung најавија нова технологија на чипови со двојно подобри перформанси

IBM и Samsung гo објавија својот најнов напредок во дизајнот на полупроводници, односно нов начин за вертикално сложување на транзистори на чип (наместо хоризонтално сложување на површината на полупроводниците). Новиот...

TikTok го напаѓа Twitch: Тестира апликација за стриминг на игри

TikTok почна со тестирање на нов софтвер за десктоп компјутери, кој е насочен кон гејминг популацијата. Популарната апликација го тестира софтверот TikTok Live Studio, кој на корисниците им овозможува пренос...

20 милјарди долари инвестиција на Њујорк во ѕид за заштита од поплави

Речиси милијарда и пол американски долари ќе бидат инвестирани во изградбата на поплавниот ѕид кој ќе се протега на околу четири километри. Но, самиот проект е поголем и подолгорочен од...

Римак ја покажа канцеларијата на „Bugatti“ – луѓето се и повеќе од восхитени: „А, тргнавте од гаража…“

Мате Римац на социјалната мрежа Фејсбук сподели фотографија од луксузниот работен простор во кој работи. „Убава канцеларија денеска“, напишал Мате во описот на објавата. Под фотографијата добил интересни коментари: „Немој...

Дали „Шпаркасе Банка“ има нај споро електронско плаќање на светот ?

Чекање со часови да се реализира трансфер на пари помеѓу две сметки во истата банка, јавувања на телефон во центарот за „е плаќања“, нервози и ургенции да се реализира трансферот...
Social profiles