Свет Archives – Makedonija News

Што се случи во 1962 година кога Американците лансираа нуклеарна бомба во вселената

Резултатите од тестот од 1962 година служат како предупредување за тоа што би можело да се случи ако магнетното поле на Земјата повторно биде под влијание на високи дози на...

Русите им се одзмадуваат на Швајцарците: Руски тајни агенти заплениле луксузни часовници на „Audemars Piguet“, вредни милиони долари

Агенти на руската тајна служба заплениле милиони долари вредни луксузни часовници од швајцарскиот бренд „Audemars Piguet“ како очигледна одмазда за санкциите на Швајцарија поради војната во Украина, извести во неделата...

„Apple“ и „Meta“ предале кориснички информации на група хакери кои лажно се претставувале како полициски службеници

Кон средината на 2021 година, „Apple“ доставил податоци за клиентите на хакери кои се претставиле како службеници за спроведување на законот, наведува новиот извештај на „Bloomberg“. Според лицата запознаени со...

Поради прекин на струја, повеќе од 230 луѓе починаа во болниците во Венецуела

Најмалку 233 лица починале во болниците во Венецуела поради прекин на струја, соопштија денеска тамошните здравствени власти. „Во текот на 2019 година, 17 лица починале поради прекини на струја, во...

Сопругата на поранешен украински пратеник фатена на граница со 30 милиони долари

Сопругата на поранешниот пратеник на Народен фронт, Ихор Котвицки, Анастасија Котвицка се обидела да пренесе 28 милиони долари и 1,3 милиони евра или речиси 30 милиони долари во торби од...

(Видео)Патнички авион Боинг 737 со 133 лица се урна во кинеската провинција Гуангси

Патнички авион Боинг 737 на авиокомпанијата „China Eastern Airlines“ со 133 луѓе се урна во кинеската провинција Гуангси. A China Eastern Airlines Boeing 737-800 operating flight MU5735 has reportedly crashed...

Дејвид Бекам го даде својот Инстаграм на лекарка од Украина за да објавува!

Фудбалската ѕвезда Дејвид Бекам го прави својот дел за да помогне во информирањето на светот за маките на украинскиот народ кој страда од руската инвазија. Сопругот на Викторија „Пош Спајс“...

Од почетокот на војната во Украина раселени се 10 милиони луѓе

Војната на Русија во Украина протера 10 милиони луѓе од своите домови, соопшти шефот на Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (ОН). „Војната во Украина е толку разорна што 10...

(ВИДЕО) Автомобил влета во карневал во Белгија, четворица загинати, над 20 повредени

Најмалку четири лица загинаа, а повеќе од 30 се повредени кога автомобил удри во група луѓе кои чекале да присуствуваат на карневалот во белгискиот град Стрепи-Бракени, 50 километри јужно од...

Крипто донации за Украина достигнаа 100 милиони долари

Донации од криптовалути примени од Украина од почетокот на конфликтот, наводно, се многу надминати $ 100 милиони. Ова би било пресметката на средствата добиени само од донации на криптовалути откако владата се...
Social profiles