Tехнологија Archives – Makedonija News

Проблеми со Инстаграм во Европа

Повеќе корисници на социјалната мрежа Инстагрма пријавуваат проблеми при користењето на оваа социјална мрежа. Покрај тоа што едни исти „сториња“ се прикажуваат по повеќе пати, од денес напладне проблеми има...

ЕУ подготвена да ја поврзе Украина на својата електроенергетска мрежа

Украинската електроенергетска мрежа ќе биде поврзана со европската мрежа што е можно поскоро, изјави синоќа европската комесарка за енергетика, Кадри Симсон.  Симсон и француската министерка за еколошка транзиција Барбара Помпили...

IBM и Samsung најавија нова технологија на чипови со двојно подобри перформанси

IBM и Samsung гo објавија својот најнов напредок во дизајнот на полупроводници, односно нов начин за вертикално сложување на транзистори на чип (наместо хоризонтално сложување на површината на полупроводниците). Новиот...

Роверот Perseverance пронајде течна лава на површината на Марс (ВИДЕО)

Роверот Perseverance пристигна на Марс пред десет месеци, а веќе пристигнаа изненадувачки откритија. Според најновите собрани податоци, коритото по кое се вози роверот откако пристигна на Марс се состои од...

TikTok го напаѓа Twitch: Тестира апликација за стриминг на игри

TikTok почна со тестирање на нов софтвер за десктоп компјутери, кој е насочен кон гејминг популацијата. Популарната апликација го тестира софтверот TikTok Live Studio, кој на корисниците им овозможува пренос...

Римак ја покажа канцеларијата на „Bugatti“ – луѓето се и повеќе од восхитени: „А, тргнавте од гаража…“

Мате Римац на социјалната мрежа Фејсбук сподели фотографија од луксузниот работен простор во кој работи. „Убава канцеларија денеска“, напишал Мате во описот на објавата. Под фотографијата добил интересни коментари: „Немој...

Повеќе од третина од светската популација никогаш не користела интернет

Оваа статистика е дел од новиот извештај која била спроведена од Меѓународната унија за телекомуникации на Обединетите Нации. Истовремено е откриен брзиот пораст на новите глобални интернет конекции поради пандемијата...

Шпионски софтвер на израелска компанија бил користен за хакирање на телефони на американски функционери

Шпионски софтвер на израелската компанија „НСО Груп“ (NSO Group) бил користен од непознато лице за хакирање на телефоните на најмалку девет вработени во американскиот Стејт департмент, јавија израелските медиуми. Доколку...

Најголемите три соларни електрани во светот

Во екот на енергетската транзиција никнаа бројни мали соларни електрани, но и бројни гигантски соларни паркови кои можат да снабдуваат стотици илјади домаќинства со зелена енергија. Во продолжение Ви ги...
Social profiles