Здравје Archives – Makedonija News

КОЈА РАСТИТЕЛНА ХРАНА Е ПОЛНА СО ЦИНК

Цинкот е суштинска хранлива материја која е неопходна за правилно функционирање на имунолошкиот систем и метаболизмот. Иако ни се потребни само мали количини, тој е најзастапениот минерал во нашите тела...

АКО ГО ПИЕТЕ ОВА СЕКОЈ ДЕН, ЌЕ БИДЕТЕ ВО ОДЛИЧНО ЗДРАВЈЕ

Чајот е еден од најпопуларните пијалоци во светот, кој има и личен елемент, бидејќи секој човек има свој начин да ја подготви совршената шолја чај. Консумацијата на чај доведува до...

ОВА ОВОШЈЕ Е МОЌНО СРЕДСТВО ЗА СЛАБЕЕЊЕ

Во неодамнешните студии, откриено е дека калинката и нејзиниот сок, кои содржат стотици биоактивни материи и многу здравствени придобивки, го поддржуваат слабеењето. Мешавината од калинка и оцет ги отстранува мастите...

Овие намирници можат да го надоместат витаминот кој телото не го произведува

Витаминот Е е витамин растворлив во масти кој се наоѓа во многу намирници, масти и масла. Исто така е и антиоксидант, супстанца која може да спречи оштетување на клетките и...

СУВИТЕ СЛИВИ ШТИТАТ ОД МНОГУ БОЛЕСТИ

Проверете некои од придобивките од сливите: Состојките сорбитол и исатин ги регулираат функциите на дигестивниот систем и се користат како ефикасен лек против запек.Високата содржина на витамин Ц во сливите...

ЗОШТО ДА ПИЕТЕ ПО ЕДНА ЧАША СВЕЖО МЛЕКО ДНЕВНО

Покрај тоа што е многу вкусно (и го сакаат децата), свежото млеко е многу здраво. Ви претставуваме 4 докажани придобивки од неговата консумација: Содржи корисни хранливи материи Млекото содржи есенцијални...

КОРИСНИТЕ СВОЈСТВА НА СОКОТ ОД БРЕЗА

Сокот од бреза ќе биде хит поради неговите неверојатни својства. Помага во лекување на црниот дроб, грипот, главоболки, првут, егзема, па дури и топењего на масни наслаги и целулитот, објави...
Social profiles