мај 29, 2021 – Makedonija News

Поскапување на струјата за 50 денари на секои 1.000 денари доколку РКЕ ги прифати барањата на енергетските компании

Доколку Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) ги прифати барањата на МЕПСО, НЕМО и Електродистрибуција за зголемување на цените за пренос, организирање и управување на пазарот и за...

Тираносаурус, Стегосаурус и Алосаурус во природна големина – отворен е новиот Дино парк во Скопје

Скопје доби нова туристичка атракција, Дино паркот лоциран веднаш до скопската зоолошка градина е официјално отворен за посетители. За сите оние кои сакаат да се впуштат во нови и возбудливи...

Најмалку 80 политичари се убиени за време на изборната кампања во Мексико

Најмалку 80 политичари се убиени за време на изборната кампања во Мексико, од кои 32 беа кандидати за некоја функција, а притоа биле регистрирани вкупно 476 напади врз политичари. Само...

САД заедно со ЕУ подготвуваат санкции против клучни членови на белоруската Влада

САД, заедно со Европската унија, подготвуваат санкции против клучните членови на белоруската влада по присилното приземјување на лет на Рајанер на 23 мај и апсење опозициски новинар. Како што изјави...

Сообраќајка на патот Тетово-Јажинце, повредени пет лица

Пет лица се тешко повредени во сообраќајна несреќа што се случила вчера околу 15,30 часот на регионалениот пат Тетово-Јажинце во с.Теарце Несреќата се случила помеѓу „ауди А3“, управувано од М.Ј.(61)...

Над 11.000 луѓе се потпишаа на онлајн петицијата со која се бара повлекување на новите дресови на македонската фудбалска репрезентација, а еве како изгледа дресот на рагби клуб од Австралија

Додека по социјалните мрежи расте зезадоволството од новиот дрес на македонската фудбалска репрезентација и се бара повлекување на истиот Рагби Клуб од Австралија покажа како ја сака Македонија. Вака изглада...

Денеска се регистрирани 33 нови случаи на Ковид 19, оздравени се 92 пациенти – починати се 11 лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.777 тестирања, а регистрирани се 33 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 13,...

Македонија загуби златно момче – голманот на ракометниот клуб Охрид го загуби животот

МАКЕДОНИЈА ЗАГУБИ ЗЛАТНО МОМЧЕ…Никола Даниловски беше пред се, човек кој секогаш пленеше со својата насмевка. Трудољубив, момче со голема душа, голем професионалец, пишува во објавата на Мак Спорт на ФБ....

Приведени двајца полициски функционери за оддавање службена тајна во скандалот со рекет во РЕК Битола?!

Двајца полициски функционери  се приведени за оддавање службена тајна во аферата „Рекет во РЕК Битола“ . Денеска извршен е претрес во домовите на осомничени функционери од МВР во кој нивните...
Social profiles