Makedonija News

Овие намирници можат да го надоместат витаминот кој телото не го произведува

Витаминот Е е витамин растворлив во масти кој се наоѓа во многу намирници, масти и масла. Исто така е и антиоксидант, супстанца која може да спречи оштетување на клетките и...

Поранешен кинески министер за правда осуден на смрт поради корупција

Судот во Кина денеска го осуди поранешниот министер за правда на смрт поради корупција од над 16 милиони долари, со можност за двегодишно одлагање на казната, јавува Агенција Анадолија (АА). „Фу...

Бизарен инцидент – Навивач истрча на теренот и се запали пред Федерер да го одигра последниот меч како проферсионален играч!

Неверојатна случка го одбележа денешниот меч од Лејвер купот меѓу Циципас и Шварцман, откако на паузата меѓу два гејма навивач влета на терен и си ја запали раката. A man...

Повредени 24 патници откако автобус излетал од пат во Австрија

Автобус со 32 патници излетал од патот во текот на ноќта кај Бад Митерндорф во провинцијата Штаерска, а во несреќата се повредени 24 лица. Четири лица се тешко повредени, а...

СУВИТЕ СЛИВИ ШТИТАТ ОД МНОГУ БОЛЕСТИ

Проверете некои од придобивките од сливите: Состојките сорбитол и исатин ги регулираат функциите на дигестивниот систем и се користат како ефикасен лек против запек.Високата содржина на витамин Ц во сливите...

ЗОШТО ДА ПИЕТЕ ПО ЕДНА ЧАША СВЕЖО МЛЕКО ДНЕВНО

Покрај тоа што е многу вкусно (и го сакаат децата), свежото млеко е многу здраво. Ви претставуваме 4 докажани придобивки од неговата консумација: Содржи корисни хранливи материи Млекото содржи есенцијални...
Social profiles